Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
lena.lewandowska15
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    lena.lewandowska15
    Książka Andy Rottenberg jest jednym z niewielu kompendiów historii sztuki polskiej drugiej połowy XX w. Autorka zarysowuje wybrane ważne kwestie i tendencje, tworząc sieć zjawisk i nazwisk, które przeplatając się ze sobą, tworzą obraz sztuki po wojnie. Książka może przerażać swoim ciężarem (wagą!) i objętością, ale bez obaw – większość wydania stanowi bardzo bogaty materiał ilustracyjny. Książka pomogła mi uporządkować moją fragmentaryczną wiedzę dotyczącą nowoczesnej sztuki polskiej i stała się bazą zagadnień, które mogę pogłębiać, sięgając do innych publikacji. To, czego mi zabrakło, to rozwinięcie niektórych tematów – jednak rozumiem, że trzeba było pójść na kompromisy ze względu na poręczność wydania (książka ma prawie 500 str.).
  • [awatar]
    lena.lewandowska15
    Bardzo przyjemna popu­larn­onau­kowa­ książka o Niderlandach. Zbiór 21 szkiców („opowieści”), napisanych lekkim, wartkim językiem. Wychodząc od obiektów: obrazów, czy ceramiki, poznajemy fragmenty historii Niderlandów oraz samego autora – sprzęża on swoją biografię z konkretnymi miejscami, przede wszystkim z Amsterdamem. Piotr Oczko zabiera nas w podróż do portów Złotego Wieku i kolonii, do kameralnych wnętrz i warsztatów. Poznajemy historie kobiet i dzieci, zbiorowości i wybitnych jednostek, a także – zwyczajnych (na pozór) ludzi, jak córka burmistrza. Od kuchni i kafelków, przez tytoń i prostytucję, aż do pogromów Żydów i do małżeństw jednopłciowych – oto Niderlandy, do których zaprasza nasz autor!
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo