Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
brzeznia
Najnowsze recenzje
1
...
4 5 6 7 8
  • [awatar]
    brzeznia
    Plusy: omówione wiele czynników wpływających na utrzymanie zdrowego umysłu, przykłady, ramowe plany działania, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością mózgu. • Minusy: nachalna promocja diety wegańskiej, nagonka na mięso i podtrzymywanie przestarzałych przekonań o wielkiej szkodliwości cholesterolu, przekonywanie czytelnika o szkodliwości nabiału, w tym mleka. Powyższe nie jest zgodne z najnowszymi badaniami (Instytut Żywienia i Żywności). Autorzy nie biorą pod uwagę uwarunkowań genetycznych w grupach etnicznych - mleko jest dobrze trawione przez większość mieszkańców Europy Środkowej. • Ogólnie - ciekawe, wiele istotnych informacji i wieloaspektowe podejście do problemu, ale dobrze jest skonfrontować z innymi źródłami (zwłaszcza zalecenia dietetyczne).
  • [awatar]
    brzeznia
    Niezłe. Zarówno tempo rozwoju wydarzeń jak i opisy reakcji głównych bohaterów sprawiają, że książka wciąga. Jedyne (nie licząc błędów - gdzie był korektor??!!) co można ocenić gorzej, to mała oryginalność pomysłu na "powód nieszczęść" - ale tak to już z horrorami bywa...
  • [awatar]
    brzeznia
    Polskie tłumaczenie tytułu wprowadza w błąd. W tytule oryginalnym nie ma mowy o neurologii - i słusznie, bo jest jej tyle, co na lekarstwo - homeopatyczne. Książka traktuje o roli buddyjskiej medytacji i treningu uważności w leczeniu uzależnień. Nie zawiera żadnych konkretnych wskazówek, jak samodzielnie zastosować te metody.
  • [awatar]
    brzeznia
    Niezłe. Wciągająca intryga, interesujący bohater i spostrzeżenia odnośnie polityki i polityków z którymi trudno się nie zgodzić :) • Dlaczego nie 5 gwiazdek? Bo brak jakiegokolwiek sensownego wyjaśnienia, jak jednostka mogłaby skutecznie doprowadzić do pojednania dwóch religii - przedstawiona na końcu propozycja zaskakująco naiwna - w połączeniu z poprzednimi spostrzeżeniami na temat ludzi, ich możliwości i motywacji. • Pomimo tego - warte przeczytania i zachęca do sięgnięcia po następna powieść z Kubą Kanią w roli głównej.
  • [awatar]
    brzeznia
    Fascynująca zagadka, tajemnicze kulty, bohater na tropie zbrodniczej sekty, co może pójść nie tak? W przypadku tej książki - rażące niedbalstwo autora (albo brak korekty).Najbardziej rażące - narracja utrzymana w trzeciej osobie i nagle, w pojedynczych fragmentach - w pierwszej, schematyczne postaci, przegadane fragmenty. Te dwie gwiazdki to za pomysł, szkoda, że tak słabe stylistycznie dzieło. To mogło być coś naprawdę niezłego, gdyby autor bardziej się przyłożył i popracował nad warsztatem.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo