Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
23 24 25
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    „Kult” to napisana z dużym humorem oraz czułością opowieść o nas samych. Tło dotyczy świetnie udokumentowanej historii oławskich objawień, ujętych w zbeletryzowanej formie. Wszelkie jednak opisane w niej cuda i tajemnice stanowią tylko pretekst do naprawdę dojrzałej i fascynującej refleksji, jaką snuje na kartach swej powieści autor na temat miłości, straty, lojalności, próbie zrozumienia najbliższych, a także potrzebie odkupienia win. Jest rok 1983, gdy na działkach pod Wrocławiem dochodzi do objawień Maryi. Mimo negacji objawień przez Kościół oraz głosów władz Polski Ludowej mówiących o religijnej ciemnocie tysiące wiernych nadciąga do Oławy, by stać się świadkami prawdziwego cudu. Od tej pory pewien prostoduszny rencista Heniek z ogromnym uporem stara się zrealizować swój plan, dotyczący wzniesienia wielkiego sanktuarium, które rzecz oczywista ma konsekrować papież Polak. Bardzo oddany swemu bratu Zyszek, który jest narratorem całej opowieści, dostrzega naiwność Heńka, jego ufność, bezradność, ale równocześnie podziwia upór brata w zwalczaniu przeciwności "świętej sprawy". Mimo tego zawsze stara się go chronić przed światem, szczególnie przed dawnymi kolegami - Władkiem - partyjno-miejskim działaczem i Romkiem – wikarym miejscowej parafii. Każdy stara się bowiem udaremnić działania zdesperowanego Henryka.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Poznajcie Wintera, jedynego w swoim domu odpo­wied­zial­nego­ i mądrego zwierzaka. Winter to pies, który w domu ma do towarzystwa jeszcze kota Mariana i chomika o imieniu Popkorn. Ci dwaj raczej nie są w stanie siebie nawzajem zaakceptować. Ich właścicielami są Henryk, Hanka oraz Julia. W pewnym momencie spotyka super grzecznego Wintera rzecz niesłychana, której się z pewnością nie spodziewał. Winter zostaje trafiony strzałą amora. Pies zakochuje się w pięknej, rudowłosej spanielce. Nindża, bo tak wabi się suczka jest szybka, niepokorna i szalona. W parze z Winterem tworzą prawdziwie wybuchowy związek. Z czasem wszyscy mają już ich dość, za wyjątkiem ich samych. Na domiar złego zawadiacki kot Marian nie chcąc być gorszym od Wintera przyprowadza do domu także swoją wybrankę serca. Okazuje się, że zakochane zwierzęta potrafią być bardzo kłopotliwe. Henryk i jego rodzina momentami nie mogą sobie zwyczajnie z nimi poradzić. Dzięki całej tej wesołej ferajnie doświadczają mnóstwa zabawnych przygód.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Główną bohaterką literackiego debiutu Phoebe Locke jest niejaka Sadie Banner. Sadie zaraz po narodzinach córeczki Amber znika bez śladu. Opuszcza swoje nowonarodzone dziecko i przez kolejnych szesnaście lat nie daje o sobie znać nikomu z bliskich. Miles – mąż Sadie – odtąd samotnie wychowuje Amber. Dlaczego kobieta postanowiła odejść? Bała się krążącej w jej stronach legendy o „Człowieku z lasu”. W pewnym momencie skruszona Sadie postanawia jednak wrócić w rodzinne strony, mając nadzieję, że żadne zło po tak długim czasie nie zdoła już dotknąć jej rodziny. Podejmuje próbę odbudowania zrujnowanych wcześniej relacji z mężem i córką. Jednak dawne wydarzenia nie chcą dać o sobie zapomnieć. Wyłaniają się z przeszłości niczym mroczne upiory i chcą zostać wysłuchane… Przeszłość Sadie upomina się teraz o jej nastoletnią już córkę. Prześladuje młodą Amber, chcąc dokonać na dziewczynie zemsty. Amber Banner w wieku osiemnastu lat zostaje uniewinniona za popełnienie morderstwa. Kogo dziewczyna rzekomo zabiła i z jakiego powodu? Czy czyn, którego się dopuściła pomoże jej w rozwikłaniu zagadki z przeszłości?
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Tilly niemalże od urodzenia marzy, żeby zostać sławną pisarką. Jej babcia bowiem jest autorką wielu bestsellerowych romansów. Dziewczynka chciałaby bardzo pójść w jej ślady. Z małym jednak wyjątkiem – może niekoniecznie chciałaby interesować się tym konkretnym gatunkiem literackim. W pewnym momencie los daje Tilly szansę na zrealizowanie swojego pragnienia. Szkoda tylko, że ten los nosi imię jej Babci. To właśnie ona prosi swą wnuczkę, żeby stworzyła za nią kolejny romans. W pierwszej chwili Tilly ogarnia ogromna radość na samą myśl o rychłym ziszczeniu się jej najskrytszego marzenia. Na przeszkodzie stoi jednak jeden problem… Jak ktoś, kto do tej pory się nigdy nie zakochał, nigdy z nikim nie całował, ani nie miał żadnego chłopaka ma zostać autorem czegoś TAKIEGO??? Dziewczyna jednak nie odpuszcza. Konstruuje ku temu własny plan. Ma zamiar zacząć flirtować. Następnie rozkochać w sobie nowego ucznia ze swojej szkoły, który jest bardzo popularnym supe­rprz­ysto­jnia­kiem. Wszystkie te nowo nabyte doświadczenia chce skrupulatnie zapisywać, żeby mogły stanowić „trzon” do powieści jej autorstwa. Teoretycznie wyzwanie to uznaje za łatwiznę, ale okazuje się, że nie wszystko w życiu bywa jednak całkiem proste…
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Dylan Mint jest nastolatkiem. Cierpi na dość nietypową przypadłość, ma bowiem zespół Touretta. Każdego dnia prowadzi walkę z samym sobą. Ciągle podejmuje karkołomne próby zapanowania nad wypowiadanymi przez siebie w sposób niekontrolowany i gwałtowny przekleństwami, tikami, emocjami. Dylan jednak w tej walce jest niczym Don Kichot, z góry skazany na porażkę. Uczy się w szkole specjalnej Drumhill. Chłopak jest ogromnym fanem piłki nożnej i gier komputerowych. Stara się żyć jak jego rówieśnicy. Wszystko jednak się zmienia, gdy Dylan podsłuchuje rozmowę swej mamy z lekarzem, do którego udają się co jakiś czas na rutynowe kontrole. Z rozmowy tej wynika, że zostało mu zaledwie kilka miesięcy życia. Nastolatek początkowo jest wstrząśnięty tą informacją. Bo któżby nie był?! Jednak przed pożegnaniem się z życiem ma zamiar zrealizować jeszcze pewne postanowienia. W krótkiej chwili i bez wielkiego zastanowienia zaczyna tworzyć punkt po punkcie listę rzeczy, które chciałby zrobić przed śmiercią. Początkowo rzeczy do niej dodane wydają się chłopcu raczej nierealne, pomimo tego postanawia przynajmniej spróbować podjąć wyzwanie ich realizacji. W momencie podjęcia tej decyzji jego świat zostaje niemalże wywrócony do góry nogami…
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
stmejza
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo