Miasto jadeitu

Tytuł oryginalny:
Jade City
Autor:
Fonda Lee
Tłumacz:
Michał Jakuszewski
Wydawcy:
Wydawnictwo Mag Jacek Rodek (2023)
Legimi (2023)
Wydane w seriach:
Saga o Zielonych Kościach
Green bone saga
Seria Saga o Zielonych Kościach
ISBN:
978-83-66712-32-4, 978-83-67023-42-9
978-83-67353-42-7
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
e-booki
powieści
proza
rodzina
3.0

W Mieście jadeitu – powieści, która zdobyła nagrodę World Fantasy –konkurencyjne klany rywalizują ze sobą o honor i władzę w fantastycznej metropolii zainspirowanej kulturą azjatycką.

Jadeit jest krwią podtrzymującą życie wyspy Kekkon. Wydobywano go, handlowano nim, kradziono go i zabijano dla niego już od stuleci. Od równie dawna honorowi wojownicy zielonej kości, jak rodzina Kaulów, wykorzystują go do zwiększania swych magicznych możliwości i obrony wyspy przed cudzoziemskim najazdem.

Teraz jednak wojna się skończyła i nowe pokolenia Kaulów musi walczyć o władzę nad tętniącą życiem stolicą Kekonu. Obchodzą ich jedynie obrona własnej rodziny, kontrola nad rynkiem jadeitu oraz panowanie nad należącymi do nich dzielnicami. Starodawne tradycje nie grają wielkiej roli w tym zmieniającym się szybko kraju.

Gdy pojawia się nowy potężny lek pozwalający wszystkim, nawet cudzoziemcom, nosić jadeit, długotrwała rywalizacja między klanami Kaulów i Aytów przeradza się w otwartą wojnę. Jej wynik rozstrzygnie o losie wszystkich zielonych kości oraz całego Kekonu.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Pomysł na książkę był wspaniały- fantastyka,w której występuje walka między klanami, nielegalny handel i zderzenie tradycji z nowoczesnością. Pierwsza połowa książki była naprawdę solidna, akcja nie dłużyła się, byłam zaangażowana w dziejące się wydarzenia. Niestety tego samego nie mogę powiedzieć o drugiej połowie, przy której dosyć się wynudziłam, ciąg wydarzeń nie był interesujący, dłużył się. Co do bohaterów. Podobało mi się, że żaden z bohaterów nie był całkowicie zły lub dobry, wszyscy byli w jakimś stopniu ''szarzy''. Moimi faworytami zostali Anden i Shae. Mam dosyć mieszane uczucia , które ciągneły się ze mną przez całą książkę w stosunku do Hila. Nie mogłam zrozumieć większości jego zachowań, często mnie wkurzał i irytował. To, co dosyć irytowało mnie w książce to zachowania rodziny w stosunku do Shae, określenia, którymi nazwał ją Hilo w przeszłości. Denerwowało mnie przedstawienie kobiet w książce, czy naprawdę był nam potrzebny wygląd majtek Wen na 50 stronie książki? Może trochę hejtuje, lecz nie uważam że mizoginia była w jakiejkolwiek postaci konieczna.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo