Ghostland:

Ameryka i jej nawiedzone miejsca

Tytuł oryginalny:
Ghostland
an American history in haunted places,
Autor:
Colin Dickey
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Wydawcy:
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2022)
Legimi (2022)
ebookpoint BIBLIO (2022)
ISBN:
978-83-08-07642-2, 978-83-08-07796-2
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
5.0

Kto straszy w najmroczniejszych domach Ameryki?

Niezwykła, reporterska podróż po nawiedzonych budynkach, parkach, szpitalach psychiatrycznych i nie tylko...

Duchy w starych hotelach, opuszczonych więzieniach i szpitalach – tego boimy się najbardziej. Ale dlaczego? Colin Dickey wyrusza w podróż po Stanach Zjednoczonych, aby rozszyfrować zagadkę i odkryć magię przyciągania tych miejsc. Z bezgraniczną ciekawością wywołuje zmarłych, skupiając się na tym, jak my, żyjący, radzimy sobie z opowieściami o nich. Jednocześnie przybliża historię Stanów Zjednoczonych przez pryzmat przywołanych opowieści, dając czytelnikom wnikliwy, reporterski obraz Ameryki na przestrzeni lat.

Urzekająca, przerażająca i niezwykle wnikliwa opowieść o tym, że nasze lęki, o których boimy się mówić w ciągu dnia, są tymi samymi historiami, które szepczemy w ciemności.

Zwabią was duchy, a zostaniecie dla historii. „Booklist”

Ciary przechodzą… przewodnik autentycznie przyprawiający o gęsią skórkę, który po prostu trzeba mieć na Halloween. „Book Page”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Szczerze mówiąc miałam nieco inne oczekiwania co do treści tej książki, ale i tak nie rozczarowałam się. Autor skupia się na kilkunastu miejscach w USA, które słyną z tego, że są nawiedzone. Dociera m.in. do Detroit, Nowego Orleanu, Los Angeles czy Nowego Jorku. Wędruje między opuszczonymi cmentarzami, muzeami, starymi fabrykami, dociera nawet do najstarszego w Stanach, legalnie działającego domu publicznego. Każde z tych miejsc słynie z obecności duchów. Co mnie zaskoczyło w tej książce to fakt, że autor owszem, przybliża historie i legendy, które wyjaśniają obecność nadprzyrodzonych gości, ale nie skupia się stricte na szczegółach samego "straszenia". Każdy z duchów służy jako punkt wyjścia do przybliżenia wycinka z historii Stanów Zjednoczonych i zagadnień takich jak rasism, masakra Indian, wojna secesyjna, problemy ekonomiczne dużych miast, prohibicja czy niewolnictwo. Czytelnik znajdzie tu również rozważania filozoficzne oraz opinie psychologów. Dosyć dużo miejsca autor poświęca próbie zdefiniowania czym tak naprawdę jest duch i nawiedzenie. • Na pewno nie jest to książka do "połknięcia" w jeden dzień, raczej należy się nią delektować. Zapewniła mi kilka bardzo interesujących zimowych wieczorów.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo