Świat Ruty

Autorzy:
Iwona Małgorzata Żytkowiak
Iwona Żytkowiak
Wydawcy:
Legimi (2019)
Prószyński i Spółka - Prószyński Media (2016-2019)
NASBI (2016)
Wydane w seriach:
Duże Litery
Duże Litery (Prószyński i S-ka)
ISBN:
978-83-8069-000-4, 978-83-8069-464-4
978-83-8097-773-0, 83-8069-464-4
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
4.3 (3 głosy)

Świat nie wybacza zbrodni i inności. Mglisty poranek rozpoczyna kolejny dzień życia Ireny. Nic nie zapowiada, że będzie zupełnie inny niż poprzedni… że odmieni wszystko. Z chwili zamyślenia wyrywa ją pisk hamulców, tępy odgłos uderzenia i huk ciała uderzającego o jezdnię. Targana wyrzutami sumienia Irena postanawia pojechać z poszkodowaną do szpitala. Tak poznaje Rutę i jej rodziców. I kiedy wydaje się jej, że będzie musiała zmierzyć się z oskarżeniami, poznaje świat drugiego człowieka. A to coś, co może nas przerosnąć… Magiczna opowieść, której fabuła rozpięta jest między przeszłością a przyszłością, między realizmem a metafizyką. To książka o odszczepieniu i naznaczeniu. O historii, której nie da się wykorzenić. Polacy, Żydzi i Niemcy żyją tu w specyficznej relacji. Każdy poszukuje swojej tożsamości. Bo tak naprawdę każdy z nas - jak Ruta - jest zawieszony na granicy światów.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „…Rozkruszonego po świecie pyłu nic nie jest w stanie poskładać do kupy…” str 204 • Ziemie Odzyskane, Barlinek…to tutaj rozgrywa się akcja książki Iwony Żytkowiak „Świat Ruty”. A przed wojną, typowa miejscowość gdzie Polacy, Niemcy, Cyganie i Żydzi żyją obok siebie, tworząc wielonarodowościowe społeczeństwo. Akcja tej książki przedstawiona jest w dwóch przestrzeniach czasowych , w czasie wojny i obecnie. • Śledzimy losy rodziny Ruty, jej rodziców oraz jej samej i trudno zrozumieć ogrom cierpień i przerażających historii, którym poddane były rodziny żydowskie. Ślad tamtych przeżyć pozostał głęboko odciśnięty w ich psychice i dlatego postrzegani byli jako odmieńcy , samotne dusze, odszczepieńcy. A oni sami….cieszyli się każdym przeżytym dniem w domu pod lasem , na odludziu z silnie zarysowanym obrazem wspomnień matki, Petera, Herty Siede, Gudrun i Anzelma. Ruta często zamykała się w sobie, uciekała w świat nierzeczywisty oraz w świat obrazu, gdzie ogień i ptaki stanowiły główny element, element przywiązania i pierwszej niespełnionej miłości . • Jak ważne są wspomnienia nakreślając tożsamość człowieka ? • Ten pogmatwany a jednocześnie bezpieczny świat zostaje ponownie zburzony, kiedy to na drodze, jak ze mgły pojawia się Ruta i wpada pod koła samochodu Ireny. Kobieta ma za sobą ciężkie przeżycia związane z odejściem męża , ciążąca na niej odpowiedzialność za potrącenie kobiety każe jej pójść do szpitala . Dowiaduje się kim jest potrącona kobieta, poznaje jej rodziców oraz zaskakującą diagnozę lekarzy. Kobieta fizycznie jest zdrowa, nie odzyskuje przytomności prowadząc przy tym wewnętrzną walkę na pograniczu dwóch światów. • … To ja – Ruta. Ciałem i duchem jestem. „…cyt. • Irena otrzymuje od matki Ruty kamień za sprawą którego ma uzyskać moc potrzebną do poskładania swojego życia, które zostało pozbawione poczucia bezpieczeństwa. • Na kogo może liczyć Irena w trudnych dla niech dniach i czy moc kamienia zadziała? • Książka pochłania bez reszty i długo pozostanie w mojej pamięci. Jest w niej coś z pogranicza metafizyki, wiecznej tajemnicy, zarazem poraża ogromem nieszczęścia i tragedii. • Polecam serdecznie !!!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo