Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
zwierzynka
Najnowsze recenzje
1
...
21 22 23
...
37
  • [awatar]
    zwierzynka
    Ciekawi cię jak splata się religia z władzą? Czemu władza sięga po religię i kiedy tego potrzebuje? Musisz przeczytać tę opowieść opisującą imperium carów, Putina i cerkwi
  • [awatar]
    zwierzynka
    Idealna lektura. Beletrystyka ujawniająca złożone mechanizmy znanych z uproszczeń historii. Świetna
  • [awatar]
    zwierzynka
    Przyznaję, nie miałam pojęcia o organizacji szkół Napola w III Rzeszy. Przez przypadek wpadłam na informację o tym systemie indoktrynacji przez partię dotykającej dzieci. Ponieważ sama żyłam w czasach masowej indoktrynacji młodych w czasie PRL poczułam chęć odnalezienia różnic, a może nawet poznania granic radykalnej indoktrynacji. Z ulgą odetchnęłam - PRL nie był jednak tak straszny, mogliśmy zachować zdrowe spojrzenie na świat, które w efekcie dało nam siłę do samowyzwolenia się z oków propagandy. Niestety wychowankowie Napoli mogli otrząsnąć się z tego dopiero po ingerencji z zewnatrz. Czy wyzwolili się całkowicie? Nie wiem. Mam jednak nadzieję, ze tak się stało, bowiem wielu z byłych wychowanków zawędrowało w swej karierze na wysokie zarządcze stołki. Strach myśleć, że przekazywali swoje zwyrodniałe przez formowanie w bezwzględnej hodowli nawyki kolejnym pokoleniom. Mam nadzieję, ze tego nie zrobili. Warto pamiętać jednak do czego może posunąć się władza pozbawiona kontroli społecznej.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Niezwykłe kompendium wiedzy o sytuacji wojsk w czasie II wojny światowej. Autor rozprawia się z mitami wojny ojczyźnianej, próbującymi zafałszować historię stalinowskiego państwa totalitarnego. Bardzo trudno zrozumieć poświęcenie milionów ludzi bez przeczytania tej książki, po lekturze jest dużo łatwiej zobaczyć część złożonych pobudek, które pchały ludzi w otchłań beznadziei i śmierci, a takze dawały pozwolenie na odrzucenie norm społecznych i skrajne okrucieństwo wobec bliźnich na czas wojny - zbiorowego szaleństwa destrukcji.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Wojna w Ukrainie powoduje, że trzeba mi było tę książkę przeczytać. Nie wiem jak to możliwe, że ta wojna wybuchła, o co tak naprawdę chodzi Federacji Rosyjskiej - może rzeczywiście to zderzenie cywilizacji, a Ukraina ma nieszczęśliwe położenie geopolityczne?
Ostatnio ocenione
1
...
9 10 11
...
31
  • Dom dzienny, dom nocny
    Tokarczuk, Olga
  • Niebo bez ptaków
    Brzosko-Mędryk, Danuta
  • Wprowadzenie w chrześcijaństwo
    Ratzinger, Joseph
  • Uzurpator
    Aksamit, Bożena
  • W piekle eboli
    Biedzki, Tadeusz
  • Rezyliencja
    Hanson, Rick
kkarwacka
filia6
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo