Uzurpator:

podwójne życie prałata Jankowskiego

Autorzy:
Bożena Aksamit (1966-2019)
Piotr Głuchowski
Wydawca:
Wydawnictwo Agora (2019)
ISBN:
978-83-268-2843-0
Autotagi:
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
5.0 (5 głosów)

Brał pieniądze od bogatych i rozdawał biednym. Dzięki temu dorobił się tysięcy oddanych wielbicieli. Zmowa milczenia wokół tego, co na prawdę dzieje się na plebanii kościoła św Brygidy, była powszechna. Ta zmowa jest tematem książki tak samo jak kapłan, który przebył drogę z małomiasteczkowej nicości na szczyty i z powrotem - by umrzeć w samotności i w biedzie. Który jedne dzieci wysyłał na zagraniczne kuracje i wczasy, a inne krzywdził.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Sporo miał za uszami ksiądz Jankowski, tytuł znakomity - ten człowiek skradł bardzo zacne miejsce w zbiorowej świadomości wolnej Polski, czas się rozprawić z jego mitem
  • Świetna, obiektywna książka. Cytuje opinie zarówno za jak i przeciw. Autorzy nie opowiadają się po żadnej ze stron. Czytelnik musi sam wyciągnąć wnioski. A te są wręcz porażające. Chowanie głowy w piasek to niestety specjalność hierarchów k.k. i polityków. I to jest powód, dla którego pedofile w sutannach mogą egzystować bezkarnie przez wiele lat. Ofiary były i są nadal na szarym końcu. Mało tego - podważa się ich wiarygodność dając tym samym ochronę i ciche przyzwolenie zboczonym kanaliom.
  • Jak to się czyta! Mimo 700 stron - książka wciąga aż za mocno, za bardzo. Nie tylko czytając, ale i między czytaniem, cały czas "byłam" w tej książce. Odkładałam ją, żeby się uspokoić, ale tak przyciągała, że niemożliwe było od niej odpocząć. Jedynym wyjściem okazało się : szybko ją przeczytać. Przeczytać i zapomnieć... Ale czy to możliwe, kiedy wokół nas ciągle kolejne afery kościelne?
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo