Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
zwiatremwewlosach
Najnowsze recenzje
1
...
15 16 17
...
39
  • [awatar]
    zwiatremwewlosach
    "Lato nad jeziorem" to całkiem przyjemne, kobiece czytadełko. Ogromnym walorem tej książki są opisy przyrody, które przenoszą nas nad czarujące jezioro Como we Włoszech. Czytelnik ma wrażenie, że jest tam razem z bohaterami i przygląda się tym historiom z bliska. A z jakimi historiami mamy tutaj do czynienia? :) • Zbieg okoliczności sprawia, że losy trójki, zupełni obcych sobie ludzi łączą się. W wyniku wypadku Floriana, Adam i Esme zaczynają spędzać ze sobą co raz więcej czasu. Floriana, która na co dzień jest przewodnikiem turystycznym, właśnie otrzymała zaproszenie na ślub swojego przyjaciela i... wielkiej miłości. Adam jest świeżo po rozstaniu z dziewczyną i rzuca się w wir pracy (sprzedaż nieruchomości). Esme wiedzie spokojne życie i odpoczywa na emeryturze. I choć z pozoru nic ich nie łączy, to szybko znajdują wspólny język i są dla siebie dużym wsparciem. • Autorka w trafny sposób pokazuje relacje międzyludzkie, trudne oblicza przyjaźni damsko-męskiej i emocje, jakie towarzyszą przy rodzącym się uczuciu. Wszystko to sprawia, że "Lato nad jeziorem" jest powieścią lekką i bardzo przyjemną, a do tego niezmiernie wciągającą. Szczególnie jeśli chodzi o wspomnienia z młodości Esme, które Erica James wszystkim umiejętnie dawkowała, zarówno nam - czytelnikom, jak i bohaterom. • Jest jednak pewna rzecz, która mnie w tej książce, a właściwie w tym wydaniu, które miałam okazję czytać, denerwowała - literówki! Było ich kilka. Nawet w tekście na okładce wkradł się błąd: "Sześć lat temu właśnie tutaj Esme zakochała się naprawdę...". Nie sześć, a sześćdziesiąt lat temu, co jest dość znaczące. ;)
  • [awatar]
    zwiatremwewlosach
    "Miłość i kłamstwa" - choć tytuł brzmi jak słabe romansidło, to możecie bardzo pozytywnie się zaskoczyć. Do przeczytania tej książki pokusił mnie jej dość nietypowy opis. Kiedy Sabrina trafia na kolekcję, która była w posiadaniu jej ojca, "odkrywa prawdę tam, gdzie nigdy nie podejrzewała istnienia kłamstwa. Człowiek, przy którym spędziła całe dzieciństwo, nagle staje się kimś zupełnie obcym". Czy to możliwe, żeby dorosła kobieta nigdy tak naprawdę nie znała człowieka, który ją wychował? • Akcja rozgrywa się dwutorowo. Z jednej strony mamy opowieści Fergusa, poczynając od czasów, kiedy był dzieckiem. Z drugiej zaś strony jest jego córka, która próbuje poznać historię kolekcji marmurków - szklanych kulek do gry. Jaką rolę odegrały marmurki w życiu mężczyzny? Dlaczego córka nic nie wiedziała o pasji swojego ojca? Czy dojdzie do prawdy i będzie w stanie się z nią pogodzić? Jedno jest pewne - ojciec jej w tym nie pomoże, bo sam niewiele pamięta... • Jest to historia, która porusza i skłania do refleksji. Autorka w niesamowity sposób pokazuje, jak niektóre sytuacje i nasza zachowania mogą wywierać wpływ na decyzje bliskich nam osób. Decyzje, które prowadzą do tajemnic, kłamstw i w efekcie czego wpływają na całe nasze życie. Często - podwójne życie, bo stajemy się kimś, kim nie jesteśmy. Historia ta ma też inne wartości - przez zobrazowanie nam czyjejś historii, pozwala przyjrzeć się samemu sobie. Tak też dzieje się w życiu Sabriny.
  • [awatar]
    zwiatremwewlosach
    "Duma i uprzedzenie" to tytuł, który każdy zna, choć nie każdy go czytał. Tak też było w moim przypadku i chciałam poznać jedną z najg­łośn­iejs­zych­ powieści. • Ciężko mi ocenić zawartą w niej historię, bo z dużym trudem przeczytałam tylko 1/3 jej część. Naprawdę rzadko męczę się przy czytaniu książek, ale tak było tutaj. Rozumiem, dlaczego tak niechętnie sięgałam po lektury szkolne - bo były pisane właśnie takim językiem. Trudnym i męczącym. Spodziewałam się co prawda, że jak sięgnę po tego typu książkę już dawno po skończeniu szkoły, to czytanie jej sprawi mi przyjemność. Tak jednak się nie stało. • To co mnie również zaskoczyło to sama historia, a właściwie jej początek, bo tylko przez początek przebrnęłam. Wydawało mi się, że w tych "dawnych czasach" kobiety były skromniejsze, bardziej nieśmiałe, a wszystko odbywało się w otoczce szacunku. A historia przedstawiona w tej książce pokazuje słabe intrygi i "zarzucanie sideł" na mężczyzny. Motyw z matką, która wysyła w deszczowy dzień na koniu swoją córkę, wiedząc, że ta nie będzie mogła tego samego dnia wrócić do domu jest śmieszny. Cieszy się, że córka przez to się rozchorowała i musi zostać u obcych ludzi (bo w takim stanie nie może wracać do domu nawet powozem?!) jest zwyczajnie żałosny i absurdalny. Ta gra pozorów, sztuczności, dobrych obyczajów była dla mnie nie do strawienia.
  • [awatar]
    zwiatremwewlosach
    Byłam niezmiernie ciekawa dalszych losów Lou. Historia, którą Jojo Moyes zafundowała nam w pierwszej części, zapadła w pamięć. Jak żadna inna książka wcześniej. A jakie wrażenie zrobiła jej kontynuacja? • Momentami wydawała mi się chaotyczna. Lou sama nie wiedziała czego chce. Jednak z drugiej strony - tak właśnie przechodzi się przez okres żałoby. Cały czas myślisz o nieobecnej osobie. Chcesz zacząć żyć. Niby próbujesz, ale coś nie do końca Ci to wychodzi. Boisz się, że zapomnisz. Boisz się zaufać. Boisz się wszystkiego. Takie są początki tego nowego życia. Życia po stracie bliskiej osoby. I autorka znakomicie to oddała. • Lou zaczyna nowe życie, przynajmniej próbuje. Nowe życie rozpoczynają także rodzice Willa. Wszyscy osądzeni przez społeczeństwo, że uczestniczyli w "czymś takim". Całą trójkę los jednak nieźle zaskoczy - razem z pojawieniem się Lily. Niesfornej, nieco zbuntowanej nastolatki, która nie może znaleźć swojego miejsca. • "Kiedy odszedłeś" jest bardzo dobrą kontynuacją historii, która musiała mieć swoje zakończenie. I choć nie dorównuje pierwszej części, to jest to pozycja obowiązkowa. I naprawdę godna uwagi.
  • [awatar]
    zwiatremwewlosach
    Nie wiem jak ta dziewczyna ta robi, ale każda jej książka jest naprawdę dobra. Wątki kryminalne są niczego sobie, a wszystko opatrzone jest humorem na wysokim poziomie. To duża sztuka. "Fartowny pech" jest kolejną książką, której akcja wciąga i jednocześnie bawi czytelnika. • To co ciekawe, Rudnicka w swoich książkach nie ma jednego, głównego bohatera. Bohaterów jest kilku i wszyscy są char­akte­ryst­yczn­i. Tak też było tutaj. • Kryś Dziany, policjant nieudacznik, którego pobiła nawet mała dziewczynka. Postanawia odejść z policji i zostać detektywem. Jego bliźniaczo podobny brat Gianni - gangster z prawdziwego zdarzenia. Filip Nadziany - kolega Krysia ze szkoły policyjnej. Jego przygody z kobietami odbijają się na nim dużym echem, w skutek czego przenosi się na komisariat do małej wioski, gdzie będzie mógł wszystko rozpocząć od nowa. Do tego dochodzą ojcowie konkurencyjnych mafii, a przy tym również swoich mniej lub bardziej udanych dzieci. Padlina, Tatko i Dąbek. I ich dzieci - nie zawsze spełniające oczekiwania swoich obrotnych rodziców. Jest jeszcze Majka, którą chłopak przegrywa w karty i Jaga - wiejska babka z charakterkiem i bratem Robciem w pakiecie. • To towarzystwo jest gwarancją dobrej zabawy i gangsterskich porachunków. W powieści co chwilę coś się dzieje, nie ma czasu na nudę! i to właśnie lubię w twórczości Olgi Rudnickiej. "Fartowny pech" zdecydowanie jest godny polecenia! :)
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
35
  • Kiedy wszystko się zmienia
    De Jong, Lisa
  • Kiedy pada deszcz
    Jong de Lisa
  • Dobry ojciec
    Chamberlain, Diane
  • To jedno lato
    Milli, Dorota
  • Confess
    Hoover, Colleen
  • Życie na wynos
    Rudnicka, Olga
grejfrutoowa
ilona3
anaj_27
usunięte konto
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo