Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
sola
Najnowsze recenzje
1 2 3
  • [awatar]
    sola
    Ciekawy pomysł na powieść sensacyjną. Akcja książki rozgrywa się równolegle w czasie II wojny światowej i współcześnie. Niestety słabo trzyma w napięciu, dość szybko można domyśleć się kto jest kim i co będzie dalej. Szkoda, że autorka nie pokusiła się o rozwinięcie wątku samej szmaragdowej tablicy i tajemnicy, którą miała skrywać, a skupiła się jedynie na intrydze związanej z jej ukryciem i poszukiwaniem. Ogólnie przyzwoita powieść.
  • [awatar]
    sola
    Warto przeczytać tę książkę, ale nie jest ona przyjemna w odbiorze. Mocno przerysowana, ale jednak (niestety) rozpoznawalna polska rzeczywistość dołuje na każdej stronie. Tekst z okładki mówiący, że \"jest to obraz zniekształcony, karykaturalny i nieodparcie śmieszny\" sugeruje, że jednak pośmiejemy się trochę z naszych tzw. \"wad narodowych\". Nie, proszę na to nie liczyć. Fanom kabaretonów nie polecam. W książce optymizmem napawa talent pisarski Krzysztofa Vargi i fakt, że wydaje się jeszcze książki, nad którymi trzeba pomyśleć. Zdecydowanie nie jest to książka \"do pociągu\" - szczególnie polskiego.
  • [awatar]
    sola
    Angelika Kuźniak jak zawsze stara się uchwycić w swoim reportażu te cechy, wydarzenia, opinie, które pozwolą nam zbudować sobie obraz bohaterki, może niepełny ale zapadający w pamięć. Bez zbędnego mnożenia faktów z życia, opinii, wspomnień, przez które wiele biografii traci tempo i przynudza. W przypadku tej książki jest zupełnie inaczej. Czyta się ją świetnie i niestety szybko, nawet zbyt szybko. Jednak, według mnie, lepiej żałować, że książka się skończyła i znowu nie mamy czego czytać, niż z utęsknieniem czekać jej końca.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
8
  • Historia zaginionej dziewczynki
    Ferrante, Elena
  • Historia nowego nazwiska
    Ferrante, Elena
  • Historia ucieczki
    Ferrante, Elena
  • Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
    Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix
  • Wstać znowu o ludzkiej porze
    Ferris, Joshua
  • Historia pszczół
    Lunde, Maja
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo