Strona domowa użytkownika
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Najnowsze recenzje
-
Pierwsza część przybliża historię serologii (nauka o krwi) w zastosowaniach kryminalistycznych i sądowych. Druga - wykorzystanie innych nauk przyrodniczych (badanie włosów, gleby, tekstyliów, roślinności...) w tym samym celu - odnalezienia winnych. Autor przybliża ważniejsze przypadki kryminalne (najczęściej morderstw) z różnych krajów, oraz osoby z nimi powiązane, które miały wpływ na rozwój danej dziedziny. • Widać, że dla autora szczegóły mają ogromne znaczenie ;) • Momentami lektura jest trudna, ponieważ pojawia się dużo nowych nazwisk, i żeby lepiej wytłumaczyć konkretne przypadki, autor musi odwołać się do przeszłości i dokonań obecnych tam biegłych czy naukowców. • Polscy tłumacze w posłowiu opisali Thorwalda jako pisarza o wyczulonym zmyśle obserwacyjnym, który "znakomicie zdołał przedstawić mechanizmy zarówno sukcesów naukowych, jak i błędnej oceny faktów przez niektórych biegłych (sądowych)". • Tłumacze dodają także: "dla jednych może to być zbiór pasjonujących opowieści kryminalnych, mających wyraźną przewagę (...) dzięki autentyczności opisanych wydarzeń". • Zgadzam się z tą opinią, choć niestety jak to w życiu bywa, niektóre przypadku nie kończą się odnalezieniem sprawcy - to jest mniej satysfakcjonujące.
-
Ogólnie spodziewałam się, że będzie więcej archeologii - sporo jest zdjęć znalezisk z odpowiednim opisem, jednak w głównej mierze jest to próba odtworzenia dokładniejszej historii Słowian w Europie na podst. różnych badań (skąd pochodzą Słowianie, jakie jest ich pokrewieństwo z innymi ludami, jak wyglądała ich ekspansja w Europie, ich wierzenia, styl życia) oraz średniowiecznych tekstów (kiedy, gdzie, jaki władca, ważniejsze wydarzenia). Mniej więcej od I do XI wieku; Ostatni rozdział poświęcony Słowianom zachodnim (początki państwa czeskiego, polskiego oraz Słowian bałtyckich)
-
Sporo wiedzy etnograficznej; dużo kolorowych ilustracji; tradycje religijne chronologicznie w trakcie roku - od Bożego Narodzenia; zwyczaje w zależności od okazji (ślub, ciąża, chrzciny, ...); sztuka ludowa; architektura; zawody. • Niektóre rzeczy powtarzają się w innych rozdziałach.
-
Opis podróży przez krainę lasów i jezior; polowanie; epizody z historii miejscowych Indian oraz pierwszych osadników.
-
Dobry wstęp nt. życia wczesnych mieszkańców ziem polskich (od epoki kamiennej, poprzez epoki brązu i żelaza - do wczesnego średniowiecza). W związku z tematem, przybliżone są też postaci i instytucje ważne w polskiej archeologii oraz ich osiągnięcia. Zdjęcia w szarości, da się je obejrzeć ;) Czasami, dla uzyskania dokładniejszego obrazu, przywoływane są odkrycia archeologiczne z innych krajów, głównie jednak uwaga jest skupiona na Polsce. • Bardzo możliwe, że książka momentami się mogła zdezaktualizować (np. można odczuć sugestie, że neandertalczyk jest przodkiem Homo Sapiens, a to trochę bardziej skomplikowane)