Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
ods
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    ods
    To jest strzelanka. Alter ego autora ma dziesięć żyć, a i niektórzy inni bohaterowie "zmartwychwstają". Książka epatuje okrucieństwem w abstrakcyjnym dla czytelnika świecie Indii i Afganistanu. Aluzje na temat przyszłych wydarzeń nie pozwalają czytelnikowi "odpuścić". Bohaterowie są - w każdym sensie - czarno-biali, a opinie o nich - kategoryczne. Jest też wiele bon motów i "głębokich" sądów natury filozoficznej. Ale Czytelniku, jak zaczniesz, nie będziesz mógł przestać :).
  • [awatar]
    ods
    Historia Księstwa Burgundii, którego próżno dziś szukać na politycznej mapie Europy. Autor zadziwia erudycją opisując dzieje państw, genealogie rodów, a także aspekty gospodarcze funkcjonowania średniowiecznej Europy. Księstwo zadziwiało bogactwem, wspaniałością dzieł sztuki i architektury, a zostało zaprzepaszczone przez człowieka, który wzgardził beznamiętną obojętnością rzeczywistości na jego wyobrażenia o sobie i świecie. Książkę ubarwiają komentarze oraz wybrane fakty, jak np. przyznanie kobietom duszy dopiero na synodzie w Macon (585) i to większością tylko trzech głosów. To nie jest lektura dla czytelnika o "średniowiecznej" umysłowości, chociaż dotyczy analogicznego okresu.
  • [awatar]
    ods
    Arcydzieło nieporównywalne z innymi książkami - to jest bujne życie. W tym pierwszym tomie widać jak osobowość Nin się buduje w oparciu albo w kontrze do innych ludzi. Jej siłą jest zachłanność na rzeczywiste działanie, a zarazem analiza siebie i innych. Warto przeczytać "Zwrotnik Raka" - wokół Henry Millera i jego żony June kręci się duża część dziennika (podobno tworzyli trójkąt, czego sugestie można tu znaleźć), ale raczej należy zacząć Nin, bo świat Millera jest brutalny i brudny co może zniechęcić.
  • [awatar]
    ods
    Arcydzieło nieporównywalne z innymi książkami - to jest życie, realne i turpistyczne w opisie egzystencji zapr­zyja­źnio­nych­ ludzi, intelektualne w dyskusjach między artystami oraz wewnętrzne w analizie swoich i bliźnich motywów postępowania i cech osobowości. Nin jest pełna poświęcenia w pomaganiu innym, a jednocześnie trzeźwa w ocenie, wiedząc że jej pomoc będzie często zmarnowana przez ludzi, których "podnieść" nie można. Jest silna i coraz bardziej świadoma prawa do swojej inności. Jej żywiołem jest intensywne życie, a na dalszym planie spory artystyczne. Ma niezwykły dar analizy, a następnie stawia diagnozy i celnie ocenia. Do kompletu warto przeczytać "Zwrotnik Raka" Henry Millera, ale raczej należy zacząć od pierwszego tomu dziennika Nin.
  • [awatar]
    ods
    Książka pełna wspaniałych anegdot i mądrych, ponadczasowych myśli (a napisana w szesnastym wieku!). Radości dostarcza też archaiczny język oraz (niezamierzonej) - ówczesna wiedza o świecie. Lektura wymagająca skupienia, bo warto czytać ze zrozumieniem. Zalecam zacząć od księgi trzeciej. Jest wiele kapitalnych rozdziałów, jak na przykład O wychowaniu dzieci, O oszczędzaniu woli... Warto szukać.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo