Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
katarzyna3
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5 6
  • [awatar]
    katarzyna3
    Książka jest biografią trzydziestu głównych sprawców Holokaustu.Autor przede wszystkim skupia się na przedstawieniu procesów sądowych prowadzonych zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej.Podkreśla niedbałość i brak przygotowania oskarżycieli, a także zbytnią pobłażliwość w traktowaniu oprawców i ich zbrodni co w rezultacie doprowadziło do skazania nielicznych, większości bowiem udało się wymknąć wymiarowi sprawiedliwości.Autor wspomina również o tym jak niewiele zrobili alianci by powstrzymać eksterminację Żydów i ich opieszałość w kwestii poszukiwania największych zbrodniarzy, którzy uciekli dzięki pomocy między innymi Międ­zyna­rodo­wego­ Czerwonego Krzyża i Watykanu.Ciekawa pozycja, polecam przede wszystkim zainteresowanym tematyką II Wojny Światowej.
  • [awatar]
    katarzyna3
    Jedenaście kobiet i jedenaście wstrząsających, prawdziwych historii, które wszystkie łączy jedno - Powstanie Warszawskie.Są wśród nich sanitariuszki,łączniczki i matki walczące o przetrwanie swoje, najbliższych i oczywiście naszą wolność.Bohaterki, niezwykle odważne kobiety, z bronią w ręku biorące czynny udział w walkach, przeprawiające się cuchnącymi, pełnymi fekaliów kanałami i koczujące z dziećmi w brudnych i zimnych piwnicach nie mając ich czym nakarmić.Te jedenaście opowiadań to również różne spojrzenia na zasadność Powstania Warszawskiego.Książkę polecam wszystkim patriotom, świetna lekcja historii, którą czyta się jednym tchem.
  • [awatar]
    katarzyna3
    "Tajne Państwo" Jana Karskiego wydane w 1944 roku w USA od razu stało się bestsellerem.Autor jako tajny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego kilkakrotnie przemierzył Europę, informując przywódców aliantów o skutkach nazistowskiej ideologii Holocaustu.Wpadł tylko raz, torturowany przez Niemców próbował popełnić samobójstwo podcinając sobie żyły.Uwolniony przez Podziemie kontynuował swoją misję.Ryzykując życie dwukrotnie przedarł się do warszawskiego getta, a także w przebraniu ukraińskiego strażnika do obozu w Izbicy Lubelskiej.Oczywiście książka zakazana w PRL, po raz pierwszy ukazała się w niepodległej Polsce w 1999 roku. • Powinien przeczytać każdy polski patriota!
  • [awatar]
    katarzyna3
    Leon Wanat z zawodu nauczyciel trafił na Pawiak 27 maja 1940 r. za przynależność do organizacji podziemnej.Przez ponad cztery lata dzięki biegłej znajomości języka niemieckiego i ładnemu charakterowi pisma sprawował posadę pisarza kancelaryjnego, co pozwoliło mu na tak precyzyjne przedstawienie pawiackich wydarzeń. Uciekł z więzienia 17 lipca 1944 r. zdając sobie sprawę z faktu, iż zostanie rozstrzelany przez Niemców jako świadek wielu zbrodni hitlerowskich. • Polecam wszystkim sympatykom "Czasu Honoru" ponieważ wiele autentycznych wydarzeń zawartych w książce zostało przeniesionych do filmu.
  • [awatar]
    katarzyna3
    Helena Weissova jako jedno z nielicznych czeskich dzieci przeżyła Holokaust.Pamiętnik zaczęła pisać w 1938 roku będąc ośmioletnią mieszkanką okupowanej Pragi.Niedługo potem wraz z rodzicami została deportowana do getta w Terezinie, a następnie do obozów w Auschwitz,Freibergu i Mauthausen."Dziennik Helgi"to pozycja wyjątkowa,ponieważ większa część wspomnień to autentyczne zapiski ołówkiem na kartkach szkolnego zeszytu, opatrzone własnoręcznie wykonanymi ilustracjami.Przetrwał dzięki wujowi dziewczynki, który zamurował go w ścianie Terezińskich koszar.
Ostatnio ocenione
1
...
9 10 11
...
15
  • Przeżyłam Oświęcim
    Żywulska, Krystyna
  • Dzik w kapeluszu
    Błaszczyk, Agnieszka
  • Stalin i jego oprawcy
    Rayfield, Donald
  • Sobibór
    Bem, Marek
  • Kraina zagadek
    Przewoźniak, Marcin
  • Ucieczka z Sobiboru
    Blatt, Thomas Toivi
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo