Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Iska

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"
Wolter

Najnowsze recenzje
1
...
109 110 111
...
116
  • [awatar]
    Iska
    Olav jest jednocześnie narratorem oraz głównym bohaterem kryminalnej powieści Jo Nesbø. Zarabia na swoje utrzymanie jako płatny morderca. Jest samotnikiem, nie ma ani przyjaciół, ani bliskiej rodziny. Zabija po to, aby żyć. „Eliminuje” osoby, które w jego mniemaniu na to zasłużyły. Są to zazwyczaj przestępcy przynależący do jakichś gangów. Ogromną pasją Olava jest czytanie książek. To właśnie z nich stara się czerpać wszelką wiedzę, ponieważ uważa się za osobę mało wyedukowaną. Jego pasja do literatury okazuje się być niesłychanie przydatna w życiu. Często wykorzystuje w nim wiele informacji przeczytanych w rozmaitych książkach. W pewnym momencie też w życiu Olava pojawia się kobieta… Olav uważa, że jest to osoba wprost z jego najskrytszych marzeń, ideał. Jednakże ta w jego mniemaniu boska postać jest żoną jego szefa, na którą w dodatku otrzymał zlecenie zabójstwa. Tym razem Jo Nesbø mistrz szwedzkiego kryminału postawił przede wszystkim na akcję. Akcję niezwykle wartką, bo rozstrzygającą się na zaledwie 160 stronach powieści, co do Jo Nesbø jest całkowicie niepodobne, a jednak… Serdecznie polecam na 2 godzinki ;)
  • [awatar]
    Iska
    Kolejny już zaraz zafascynowała mnie pisarska elokwencja Mitch'a Albom'a. To jeden z moich ulubionych autorów, czego nie sposób jest nie zauważyć. "Jeszcze jeden dzień" to historia Chicka, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku przeżywa śmierć kliniczną. To niefortunne wydarzenie sprawa, że Chick dostaje od losu kolejną szansę, aby wytłumaczyć się ze swych błędów popełnionych w przeszłości i otrzymać niejako "rozgrzeszenie". Od kogo? Od swej ukochanej matki, której miłość do tej pory lekceważył... To ona wyrusza mu na spotkanie po to, aby uświadomić mu na czym polega matczyna miłość, jak ogromną wartość stanowi rodzina i że z pewnymi sprawami trzeba zwyczajnie się pogodzić... Nic nie trwa wiecznie. Powinniśmy szanować się nawzajem, poświęcać sobie czas i okazywać miłość... bo nadejdzie taki moment, że zabraknie nam nawet kilku sekund na okazanie uczuciami bliskiej nam osobie. Na te własnie wartości Paulina stara się ponownie zwrócić uwagę swojego syna. Ta pełna głębokich wyznań opowieść przede wszystkim wzrusza czytelnika, ale także uczy nowego spojrzenia na świat i na rzeczy w nim naprawdę ważne. Niezwykle wartościowa literatura. Serdecznie polecam ;)
  • [awatar]
    Iska
    To niesamowita, autentyczna historia, którą polecam w szczególności osobom chwilowo zagubionym w kwestii wiary oraz poszukiwania życiowego celu. Tego właśnie doświadczył sam autor tej powieści. Jednakże dzięki dwóm niezwykle wartościowym osobom (rabinowi Albertowi oraz pastorowi Henremu), które spotkał w swoim życiu ponownie doświadczył na czym polega potęga miłości, a także dlaczego triumfuje nad śmiercią. Ponadto dowiedział • się również jak ogromną siłę potrafi mieć wiara i jak pomaga zwyciężać największe przeciwności losu. Głęboko refleksyjna powieść. Polecam gorąco.
  • [awatar]
    Iska
    Książka uhonorowana NAGRODĄ LITERACKĄ UNII EUROPEJSKIEJ 2015. • Akcja tej powieści rozgrywa się w roku 2011 w Berlinie, choć niektóre jej wątki zataczają nieco rozleglejsze kręgi. W pewnej berlińskiej kamienicy dotychczas zamieszkanej wyłącznie przez Romów policja odnajduje zmasakrowane zwłoki niejakiego Franka Derbacha – niemieckiego urzędnika zajmującego się sprawami związanymi z tzw. Aktami Stasi. W tym samym momencie w Sofii w niewyjaśnionych okolicznościach ginie Gerhard Samuel. Dziennikarz oraz fotoreporter, który na własną rękę starał się rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci swego znajomego Boszewskiego. W przypadku obu tych śmierci dochodzenia prowadzą zarówno Policja Federalna, jak i służby specjalne. Czy aby rzeczywiście tak jest? Z czasem okazuje się, że ich zasadnicza rola w prowadzeniu śledztwa polega na zatuszowaniu pewnych istotnych dla niej faktów oraz pozbyciu się niewygodnych świadków. Odsunięci zostają od niej najskuteczniejsi inspektorzy tacy jak Kowalski, który mimo tego prowadzi własne dochodzenie wraz z pasierbicą Gerharda, dziennikarką telewizyjną Dagmarą Bosch. Oboje odkrywają, że Derbach oraz Samuel zbierali materiały dotyczące jednego z najbardziej znamienitych polityków zjednoczonych Niemiec. Natomiast śledztwo prowadzone przez policję wskazuje na to, że polityk ten od dłuższego czasu zdaje się być szantażowany. W rezultacie okazuje się, że szantażystami Schlangenbergera oraz bezwzględnymi oprawcami są Ci sami bliscy mu ludzie. • Powieść Magdaleny Parys trudno jest jednoznacznie określić. Nie jest to tylko zwykły kryminał, ani też powieść obyczajowa. Zawiera mnóstwo wątków dotyczących NRD, upadku muru berlińskiego, polskiej Solidarności, formowania się ładu we współczesnej Europie itd. Prócz tego autorka w sposób dość szczegółowy nakreśliła w niej sylwetki poszczególnych bohaterów, co niekoniecznie miało znaczący wpływ na zrozumienie ogólnego sensu tej jakby nie było fikcyjnej opowieści. Plusem dla tej książki jest to, że została napisana w bardzo dobrym stylu literackim. Nie jest to jednak literatura dla zwykłego konesera kryminału czy sensacji. To książka napisana z ogromną wyobraźnią. Serdecznie polecam ;)
  • [awatar]
    Iska
    Głównym bohaterem tej książki jest niejaki Kve Keeley. Wesoły chłopak, który nad życie swe uwielbia wszelkie gry komputerowe oraz telewizyjne. W jego mieście wkrótce zostanie otwarta nowa biblioteka. Do tej pory temat książek był Kve zupełnie obojętny, żeby nie powiedzieć całkowicie obcy. Jednakże gdy przypadkiem chłopiec dowiaduje się, że budowę tej biblioteki ufundował największy jego idol, Luigi Lemoncello autor gier komputerowych Kyle za wszelką cenę chce uczestniczyć w otwarciu tego obiektu. Udaje mu się wygrać szansę jako jednemu z dwunastu dzieci wzięcia udziału w zorganizowanej przez Lemoncella dla swych gości nocy w bibliotece, podczas której będzie zabawiał ich zagadkami i grami. Rano okazuje się, że drzwi od biblioteki są zamknięte na klucz, a tajnej drogi ucieczki z niej strzeże wiele ukrytych tropów i zagadek, które trzeba odgadnąć! Jakie są zasady tej gry? Z jakimi przeszkodami będą musieli zmierzyć się młodzi bohaterowie? Czego dowiedzą się o sobie samych? "Biblioteka pana Lemoncella" to niezwykle ciekawa i pełna fantazji lektura, przy której każdy może dobrze się bawić i sam łamać sobie głowę nad kolejnymi zadaniami, z którymi przyjdzie się zmagać bohaterom.Gorąco polecam.
Ostatnio ocenione
1
...
93 94 95 96 97
  • Księgi Jakubowe
    Tokarczuk, Olga
  • Gniew
    Miłoszewski, Zygmunt
  • Próba
    Catton, Eleanor
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo