Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
ggreegg
Najnowsze recenzje
1
...
5 6 7 8 9
  • [awatar]
    ggreegg
    Misterna konstrukcja kryminału gdzieś po drodze rozmywa się. Nie jest to więc najlepsza książka tego autora. Słabsza nawet od filmu. Poczytać można, ale bez rewelacji.
  • [awatar]
    ggreegg
    Kultowy serial przerobiony na książkę. Albo odwrotnie :)) Świetnie się czyta i w wyobraźni można przywołać sobie poszczególne sceny, które są w zasadzie wiernie odtworzone. Jedna z najlepszych obyczajówek PRL-u.
  • [awatar]
    ggreegg
    Akurat ta książkę czyta się dużo gorzej niż ogląda film. Moim zdaniem jest to wina chaotycznej prozy, natłoku epizodów (zupełnie niepotrzebnych) i rozwleczenia całej narracji. Mit tej książki nie pokrywa się z dzisiejszymi oczekiwaniami.
  • [awatar]
    ggreegg
    Na pewno lekkie rozczarowanie. Nie jest to bowiem typowy kryminał. Nie wiem nawet czy jest to powieść sensacyjna, czy może raczej powieściowy melodramat. Zresztą sama forma opowieści też jest mocno skomplikowana. Składa się z dwóch płaszczyzn: teraźniejszej w której prowadzone jest śledztwo odnośnie zbrodni sprzed lat, oraz przeszłej stworzonej w oparciu o zapiski pamiętnika, jak również opowieści ludzi "z tamtych lat". • Moim zdaniem lepiej czyta się o przeszłości, bo teraźniejszość jest taka trochę nijaka. Być może to wina nudnego bohatera - postaci co najmniej irytującej i naiwnej. Ale to akurat wina autora, który tworząc główną postać wyposaża ją w odpowiednie atrybuty. Nie wiem jak wam, ale mnie strasznie denerwuje fanatyzm gadżeciarstwa w jaki nieraz popadają literaci szczegółowo opisując nowinki techniczne i nie tylko. Dlatego bohater mimo swoich 60-ciu lat nie tylko zna się na muzyce i filmach, ale również sprawnie lawiruje w świecie nowoczesnej techniki i swój upierdliwy snobizm podkreśla I-Padami, Blue-Rayami itp. • A sama fabuła niestety z każdą stroną traci na swej sensacyjności. Początkowe śledztwo i grzebanie się w tragicznej przeszłości przeradza się w tani melodramat, zakończony połowicznym sukcesem. Częściowo otrzymujemy wyjaśnienie, wybielamy sprawczynie, ale z drugiej strony czujemy pewien niedosyt, bo w gruncie rzeczy nic takiego się nie zdarzyło.
  • [awatar]
    ggreegg
    Świetna książka, którą bardzo przyjemnie się czyta. I tylko szkoda, że Szakal jednak nie zabił prezydenta, albo raczej, że autor kończąc swoją historię nie uśmiercił obu głównych bohaterów. Szakala i komisarza Lebel'a.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo