Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
banco
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    banco
    Jestem pod wrażeniem. W zasadzie pierwszy raz spotkałem się z taką "literacką" i swobodną biografią. Dobre wyczucie nerwowości i niepokoju ery stalinizmu, absurdów radzieckiej Rosji. Niektóre akapity to mikrotraktaty o emocjach, uczuciach i ludzkiej naturze, do których czytelnik będzie wracał. • Niestety, na ostatnich kilkudziesięciu stronach nie czuć już było napięcia i zdaje się, że najlepiej dla historii byłoby, gdyby zakończyła się chwilę przed śmiercią Stalina. Nie brakowało i później pięknych zdań, trafnych spostrzeżeń o erze Chruszczowa. Jednak nie towarzyszyło już temu to napięcie, które otwierało historię. Druga część historii pokazuje zmianę charakteru udręki głównego bohatera: strach o życie swoje i najbliższych zastępuje palące poczucie wstydu. Wytykanie formalizmu w dziełach twórcy zastępuje "wyjątkowo lepki uścisk władzy".
  • [awatar]
    banco
    Dobra opowieść - równa od początku do końca. Dobrze narysowane postaci z ciekawymi historiami w tle. Żaden z pobocznych wątków nie dłuży się, ani nie nudzi. • Świetnie przedstawiony absurd "rewolucyjnej" rzeczywistości Belfastu. Ciekawostką jest to, że w książce nie pojawia się ani jedna data, która pozwalałaby na dokładne umiejscowienie akcji w historii. Wspomniane są jedynie pewne wydarzenia z przeszłości - będące punktami odniesienia. Nadaje to swoistego uroku całej historii. I taka jest cała książka: dużo nierealnych, zmyślonych historii, które są tak dobrze osadzone w zbudowanym tle, że naprawdę mogły się zdarzyć. Żaden absurd nie wydaje się przerysowany.
Ostatnio ocenione
  • Zgiełk czasu
    Barnes, Julian
  • Ulica marzycieli
    Wilson, Robert McLiam
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo