Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy
[awatar]
Warszawa Ursus
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +228824300
Województwo: mazowieckie
Adres: ul. Plutonu AK "Torpedy" 47
02-495 Warszawa
E-mail: instruktor@bpursus.waw.pl

Godziny otwarcia od 26.06 do 3.09.2023 r.

Poniedziałek, wtorek, środa: 12.00-19.00
Czwartek, piątek: 9.00-16.00
Sobota: nieczynne

Godziny otwarcia placówek od 4 września:

poniedziałek 10.00 - 20.00
wtorek 10.00 - 20.00
środa 10.00 - 20.00
czwartek 10.00 - 20.00
piątek 10.00 - 20.00
sobota 10.00 - 14.00

Nasze placówki:

Oddział “Czechowice” – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 116
Biblioteka dla Dzieci nr 64

ul. Plutonu AK "Torpedy" 47,
e-mail bdm116@bpursus.waw.pl,
tel. +48 22 882 43 00 wew 1/2


Filia “Gołąbki” – Wypożyczalnia nr 132
ul. Czerwona Droga 6,
e-mail: golabki@bpursus.waw.pl
tel. +48 510 099 606


Filia “Niedźwiadek” – Wypożyczalnia nr 117
ul. Keniga 14,
e-mail niedzwiadek@bpursus.waw.pl,
tel. +48 22 667 09 56


Filia “Skorosze” – Wypożyczalnia nr 129
ul. Dzieci Warszawy 27a,
e mail skorosze@bpursus.waw.pl,
tel. +48 22 823 46 00


Czytelnia nr XIX
ul. Kolorowa 17,
e mail czyt19@bpursus.waw.pl,
tel. 22 882 43 00 wew. 2


Administracja
ul. Dzieci Warszawy 36
e-mail: sekretariat@bpursus.waw.pl
tel. +48 22 882 43 00

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
16
  • [awatar]
    Warszawa Ursus
    Jest ona kolejną przeczytaną przeze mnie historią o tematyce piłkarskiej. Zaciekawiła mnie ze względu na ciekawą okładkę, a także chwytliwy tytuł. • Jej autorem jest Przemysław Rudzki, urodzony w 1977 roku dziennikarz sportowy specjalizujący się w angielskim futbolu. Pracuje w CANAL +, gdzie komentuje mecze Premier League. Relacjonował najważniejsze wydarzenia sportowe - finały wielkich turniejów w tym Ligi Mistrzów. Przez kilka lat w Przeglądzie Sportowym ukazywała się jego autorska kolumna "English Breakfast", w której w każdy poniedziałek pisał o angielskiej piłce. Jest również autorem kilku innych książek, m.in.: "Futbol i cała reszta" oraz "Gracz". • Książka przedstawia 50 niesamowitych opowieści o angielskim futbolu. Przedstawiają one zarówno wydarzenia boiskowe, jak i realia życia codziennego sportowców na Wyspach Brytyjskich. Dowiecie się w niej, np. kto wymyślił robinsonadę, poznacie dziewczynę, która grała lepiej od chłopców, a także historię syna Chińskiego żeglarza, który podbił Anglię. Wydarzenia obejmują czasy rodzenia się futbolu na Wyspach, jak i niedawne lata. • Książka mocno wciąga i ciężko się od niej oderwać. Historie opisywane są w bardzo ciekawy sposób, z dużą dokładnością co pozwala wyobrazić sobie przebieg tych zdarzeń. Opowieść wzbogacają obrazki, a także doskonale dobrany styl i język autora. • Gorąco polecam lekturę wszystkim fanom angielskiej piłki nożnej. Myślę, że o większości z tych rzeczy mogliście nie wiedzieć, więc to świetna okazja do nadrobienia tego i powiększenia wiedzy o brytyjskim futbolu. • ~J.
  • [awatar]
    Warszawa Ursus
    Jest to jedna z wielu przeczytanych przeze mnie książek o tematyce piłkarskiej. Zainteresowała mnie ona ze względu na chęć jeszcze bliższego poznania historii reprezentacji narodowej. • Jej autorem jest Stefan Szczepłek, urodzony w 1949 r. dziennikarz z ponad 40-letnim doświadczeniem. Był korespondentem prasowym i telewizyjnym na siedmiu mundialach, ośmiu mistrzostwach Europy i ponad 20 finałach europejskich pucharów. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu książek o piłce nożnej, m.in.: "Moja historia futbolu" czy "Deyna". Dwukrotny laureat nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca "Złotego Pióra" Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego PKOl za całokształt twórczości w zakresie publicystyki sportowej. Jest także pierwszym laureatem nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego (Grand Press 2015). • Książka przedstawia 14 według autora najważniejszych meczów w historii reprezentacji Polski. Niekoniecznie te najsłynniejsze. Zawsze były to jednak mecze bardzo istotne, które poprzedzało coś interesującego i coś ważnego po nich następowało. W mniejszym lub większym stopniu wpływały one na losy Polaków i kształtowały obecny wygląd reprezentacji. Wydarzenia pochodzą z lat 1921-2018 i różnych miejsc świata (od słonecznej Barcelony po mroźne Oslo). • Od samego początku książka wciągnęła mnie i nie mogłem się od niej oderwać. Akcja była wartka, czytało się bardzo płynnie. Przez moment można się było poczuć jak uczestnik tych wydarzeń, przenieść się w czasie i podziwiać niesamowite historie. Język i styl autora - doskonale wyważony, widać ogromny warsztat pisarski. Opowieść wzbogacają obrazki, a także składy i statystyki poszczególnych meczów. Po zakończeniu lektury, jeszcze długo towarzyszyła mi atmosfera lektury. • Serdecznie polecam książkę wszystkim kibicom i fanom piłki nożnej oraz reprezentacji Polski. Myślę, że tak jak mnie, Was również zaciekawi i dowiecie się z niej wielu interesujących rzeczy, o których nie mieliście pojęcia, a także poczujecie dumę z historii naszego kraju. • ~J.
  • [awatar]
    Warszawa Ursus
    Książka ta jest kolejną przeczytaną przeze mnie pozycją o tematyce piłkarskiej. Zainteresowała mnie ze względu na chęć doświadczenia przebiegu transferów od wewnątrz. • Jej autorem jest Gianluca Di Marzio, urodzony w 1974 roku włoski dziennikarz sportowy. Ukończył szkołę prawniczą a w wieku 30 lat nawiązał współpracę z telewizją Sky. Stał się gwiazdą programu "Calciomercato L'Originale" i zyskał rozpoznawalność jako ekspert od transferów piłkarskich. Amerykańska stacja ESPN umieściła go wśród 50 najbardziej wpływowych ludzi świata piłki nożnej. Od stycznia 2023 roku jest również felietonistą "Przeglądu Sportowego". • Książka prezentuje kulisy transferów piłkarskich. Autor w prosty sposób przedstawia realia Calciomercato (wł. rynek transferowy) opowiadając o najciekawszych, najbardziej szalonych, nieb­iezp­iecz­nych­ czy szokujących operacjach. Niektóre z nich miały wagę państwowych i wpływały na codzienne życie mieszkańców danego kraju. Wyjaśnia również trudność negocjacji, dopięcia wszystkich szczegółów i finalizacji transakcji. Pojawiają się tu również polskie akcenty. • Transfery to jedna z najciekawszych rzeczy w piłce nożnej. Otwarcie okienek transferowych elektryzuje miliony fanów na całym świecie i myślę, że to właśnie dlatego książka wciągnęła mnie i nie potrafiłem się od niej oderwać. Historie są bardzo ciekawe, wręcz intrygujące, akcja wartka a język i styl tylko poprawiają ogólną ocenę lektury. Widać ogromne umiejętności i doświadczenie autora, który na piłkarskim rynku zna się jak mało kto. • Serdecznie polecam książkę wszystkim fanom piłki nożnej i Calciomercato. Myślę, że tak jak mnie Was również zaciekawi i dowiecie się z niej wielu ciekawych rzeczy. • ~J.
  • [awatar]
    Warszawa Ursus
    „Nocami krzyczą sarny” Katarzyny Zyskowskiej to niezwykła powieść, pełna nostalgii, emocji ale również bólu i dawnych traum. Akcja powieści rozgrywa się na Dolnym Śląsku w małej wsi w Górach Sowich, to tu splatają się losy trzech kobiet – Marieke, Marianny i Marii. Wszystkie doświadczyły traumatycznych zdarzeń, z których skutkami musiały się mierzyć w samotności. Marieke to Niemka i oddana nazistka, natomiast Marianna przybywa na Dolny Śląsk z Kresów Wschodnich, jako wygnana przez armię zwycięską, w nowym miejscu musi ułożyć sobie życie. Maria – współczesna pisarka – powraca w rodzinne strony z dwóch powodów: po pierwsze ma umówione spotkanie autorskie, po drugie planuje sprzedać dom babki. • „Nocami krzyczą sarny” to nie tylko opowieść o bólu i cierpieniu, ale także o sile kobiet, które, mimo wszystko, starają się znaleźć sens i nadzieję w swoim życiu. Podczas naszych rozmów na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki wiele osób zauważyło, jak ważnym elementem powieści są wątki związane z małą społecznością wiejską – z jej zamkniętością. Członkowie klubu szczególnie zwrócili uwagę na styl pisania Zyskowskiej, subtelny opis emocji, budowanie niesamowitego klimatu, atmosfery pełnej tajemnic i niedomówień – to wszystko sprawia, że czytelnik autentycznie przeżywa to, z czym mierzyły się bohaterki tej małej społeczności. Autorka tworzy przestrzeń, w której postacie mogą się rozwijać, ale równocześnie nie da się zapomnieć o ciężarze przeszłości. • Dyskusja na spotkaniu była bardzo ożywiona, a książka Zyskowskiej zainspirowała nas do głębszego zastanowienia się nad tym, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość, a także jak różne kobiece doświadczenia, mimo odmienności, potrafią się przenikać i wzajemnie uzupełniać. • ~EF
  • [awatar]
    Warszawa Ursus
    Kolejną książką omawianą podczas spotkania DKK była „Alchemia: biografia Marii Skłodowskiej-Curie” Katarzyny Zyskowskiej. Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na sposób, w jaki autorka ukazuje życie Skłodowskiej-Curie – jej walkę z trudnościami, jakie stawiały jej życie zawodowe i osobiste, oraz nieustępliwość w dążeniu do celu w obliczu trudnych czasów. • Maria pomimo swoich sukcesów, musiała zmagać się z uprzedzeniami, jakie istniały wobec kobiet w nauce. Uczestnicy zauważyli, że książka nie idealizuje postaci Skłodowskiej, ale raczej pokazuje ją jako osobę pełną pasji, lecz także narażoną na samotność, cierpienie i wewnętrzne konflikty. Wielu dyskutantów zwróciło uwagę na to, jak trudne były jej wybory, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. • Bardzo mocno podkreślono temat równości płci i walki o uznanie, którym musiała stawić czoła Maria, a także fakt, że w tamtych czasach bycie kobietą w świecie nauki było ogromnym wyzwaniem. Rozmowa dotyczyła także roli, jaką Maria Skłodowska-Curie odegrała nie tylko w historii nauki, ale także w historii walki o prawa kobiet i ich miejsce w społeczeństwie. • ~EF
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
19
  • Zapiski z Królestwa
    Rudzki, Przemysław
  • Mecze polskich spraw
    Szczepłek, Stefan
  • Grand Hotel Calciomercato
    Di Marzio, Gianluca
  • Nocami krzyczą sarny
    Zyskowska-Ignaciak, Katarzyna
  • Alchemia
    Zyskowska-Ignaciak, Katarzyna
  • Uwolniona
    Westover, Tara
fiolka
rzakrzewska2
am231
karolina.bylinska1
alexandralesnik
karinka1
joannaa.grabowska
kasiulka2715
proeko
markowska-wolert
rszust
kisielinski.marcin
jbakalarz
markrz21
samojedny
anusiaglab
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo