Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
50
  • [awatar]
    Opole MBP
    Książka obowiązkowa dla miłośników literatury fantasy, zwłaszcza tych, którzy cenią historie o odkrywaniu własnego potencjału, rodzinnych sekretach i magii. Autor umiejętnie balansuje między przygodą a refleksją, dzięki czemu książka nie jest tylko lekką opowieścią o magii, ale również o dorastaniu, przyjaźni i odkrywaniu siebie. Książka z pewnością przypadnie do gustu nie tylko młodzieży, ale i dorosłym, którzy szukają lekkiej, ale wciągającej książki, pełnej ciepła i przygód.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Powieść inspirowana prawdziwą historią Tan Yunxian, chińskiej lekarki z XV wieku. Książka przenosi czytelnika do czasów dynastii Ming, ukazując życie kobiet w ówczesnych Chinach oraz wyzwania, przed którymi stawały. Powieść porusza tematy przyjaźni, miłości, determinacji oraz walki z tradycyjnymi normami społecznymi. Autorka przedstawia głęboko poruszającą historię, która ukazuje siłę i niezłomność kobiet w obliczu trudnych realiów. Dzięki połączeniu faktów historycznych z literacką narracją, książka oferuje wnikliwy obraz życia w XV-wiecznych Chinach oraz niezłomnej siły kobiet.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Aimee trudno uchodzić za zwyczajną dziewczynę, choć robi wszystko, by nie wyróżniać się z tłumu. Zdarza jej się często znikać, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dziewczyna cierpi na rzadkie schorzenie, które wywołuje u niej powrót do określonych wspomnień z przeszłości pod wpływem jakiegoś znajomego zapachu. Dziewczyna może zniknąć w dowolnej chwili, a potem cofnąć się w czasie i utknąć we wspomnieniu – między tera­źnie­jszo­ścią­ i przeszłością. Kiedy „zniknięcia” powtarzają się coraz częściej Aimee postanawia poszukać przyczyny problemu i udaje się w podróż do rodziny w Korei Południowej. Nastolatka ma nadzieję, że poznanie historii odejścia mamy pozwoli jej uwolnić się od choroby i wrócić do normalności
  • [awatar]
    Opole MBP
    Ośmioletni Leon zaprzyjaźnia się z Tygrysem – postacią wyłaniającą się z obrazu Henriego Rousseau. Dzięki tej nietuzinkowej przygodzie bohater wyrusza w podróż po świecie malarstwa, poznając dzieła takich mistrzów jak Vincent van Gogh czy Claude Monet. Książka w przystępny sposób wprowadza zagadnienia związane z perspektywą, operowaniem kolorami oraz grą światła i cienia, co rozwija wyobraźnię i kreatywność u młodych czytelników. Książka zdobyła Grand Prix w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Wyjątkowa mieszanka historii, magii i tajemnicy, która przenosi czytelnika na Śląsk lat 20. XX wieku. Historia koncentruje się na Pelagii, intrygującej postaci, która przyciąga uwagę mieszkańców Nikiszowca. Połączenie realiów historycznych z magią tworzy intrygujący klimat, który wciąga od pierwszych stron. Komiks zdobył uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników, zdobywając Grand Prix na 33. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2022 roku.
Ostatnio ocenione
  • koniec czerwonego człowieka
    Aleksijewicz, Swietłana
  • Dom tęsknot
    Adamczyk, Piotr
  • Kto ty jesteś
    Szczepkowska, Joanna
  • Córka rabina
    Mann, Reva
smarcelaczok
t.romaniak
annajczerniak
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo