Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
48
  • [awatar]
    Opole MBP
    Wnikliwe studium autorstwa Beaty Guczalskiej na temat jednego z najważniejszych polskich twórców teatralnych XX w. - Konrada Swinarskiego (1929-1975). Książka Konrad Swinarski. Biografia ukryta to pokaźna, bo ponad 800 stronicowa historia życia i twórczości, w której autorka nie buduje reżyserowi pomnika, lecz portretuje go z całym bagażem człowieczeństwa - lękami, uzależnieniami i problemami psychicznymi. W żaden sposób nie ujmuje to geniuszowi Swinarskiego, reżyserowi najs­łynn­iejs­zych­ teatralnych przedstawień takich jak Dziady (1973) i Wyzwolenie (1974). Był znany poza granicami kraju i rozchwytywany przez dyrektorów teatrów niemieckich, norweskich, szwajcarskich czy austriackich. Guczalska w swojej książce nie dokonuje oceny jego dorobku, lecz w sposób skrupulatny odnotowuje fakty z jego życia do tej pory nieznane bądź już zapomniane. Posiłkuje się bogatym materiałem źródłowym i rozmowami ze świadkami jego życia.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Wyjątkowa powieść, która zyskała uznanie dzięki mistrzowskiemu połączeniu elementów kryminału, psychologii i subtelnej grozy. Autorka kreuje mroczną atmosferę w małym miasteczku, gdzie przeszłość splata się z tera­źnie­jszo­ścią­, a tajemnica wciąga czytelnika coraz głębiej. • Jeśli lubisz historie pełne napięcia, a jednocześnie ceniące wnikliwą analizę ludzkich emocji i decyzji, „Czeluść” to książka, której nie możesz przegapić.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Wakacyjny wyjazd do małego nadmorskiego miasteczka miał być dla Anny nowym początkiem i odcięciem się od przeszłości. Dziewczyna nie spodziewała się jednak, że jej przyjazd wzbudzi w mieszkańcach tyle skrajnych emocji. Anna wygląda łudząco podobnie do zaginionej Zoe Spanos – popularnej i lubianej przez wszystkich nastolatki. Zoe zaginęła w dziwnych okolicznościach przed kilkoma miesiącami, a jej rodzina i przyjaciele wciąż nie pogodzili się z jej stratą. Niedługo po przyjeździe do miasteczka Annę zaczynają nawiedzać dziwne sny i wspomnienia, które wiążą jej osobę z zaginioną dziewczyną. Co tak naprawdę stało się z Zoe Spanos i czy Anna miała coś wspólnego z jej zaginięciem?
  • [awatar]
    Opole MBP
    Najnowsza książka poetycka Tomasza Różyckiego mieści w sobie utwory, które potraktować powinniśmy, jako otrzeźwienie. Poeta jest tym, który nie odwraca wzroku, patrzy na to, co jest, nie pozwala zapomnieć, że do będącego wyrzutem sumienia świata, ukrytego w ironicznie brzmiącym tytule tomu, wdarła się wojna, śmierć i tragedia ludzi. Różycki nie mruży oczu, zagląda w ciemną otchłań, w której zdarzenia bohaterów z mitologii greckiej przeplatają się z losami żyjących i ginących – tu i teraz – ludzi. Ale lektura tych wierszy daje również światło, miłość i nadzieję – nie można tylko zamykać oczu i serc.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Młoda dziennikarka Rika Machida stara się otrzymać awans w redakcji "Tygodnika Shūmei" i nie ma czasu na życie poza pracą. Zbiera materiały dla innych i czeka na swój wielki temat. Jej szansą może okazać się sprawa Manako Kajii, oskarżonej o potrójne morderstwo blogerki kulinarnej. W sprytny sposób prowokuje ją do rozmowy o kuchni i jedzeniu. Osadzona dotychczas odmawiała kontaktu z mediami i komentowania sprawy zabicia biznesmenów. Machida staje przed szansą rozwikłania zagadki. Zaczyna się rozgrywka. Każda z kobiet ma ukryty cel, który realizuje, uciekając się do coraz wnikliwszych metod manipulacji. Asako Yuzuki oprócz rasowej historii kryminalnej serwuje nam opowieść o sztuce kulinarnej, mizo­gini­styc­znej­ Japonii, statusie kobiety i przekraczaniu swoich własnych granic. Obcowanie z tą lekturą to czysta przyjemność. To książka, po której jest się głodnym!
Ostatnio ocenione
  • koniec czerwonego człowieka
    Aleksijewicz, Swietłana
  • Dom tęsknot
    Adamczyk, Piotr
  • Kto ty jesteś
    Szczepkowska, Joanna
  • Córka rabina
    Mann, Reva
t.romaniak
annajczerniak
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
meryk6
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo