Strona domowa użytkownika
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Rodzaj: | Biblioteki publiczne |
---|---|
Telefon: | +48 77 454 80 30 |
Województwo: | opolskie |
Adres: |
Minorytów 4 45-017 Opole |
E-mail: | sekretariat@mbp.opole.pl |
Biblioteka Główna
Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00
Najnowsze recenzje
-
Najnowsza książka poetycka Tomasza Różyckiego mieści w sobie utwory, które potraktować powinniśmy, jako otrzeźwienie. Poeta jest tym, który nie odwraca wzroku, patrzy na to, co jest, nie pozwala zapomnieć, że do będącego wyrzutem sumienia świata, ukrytego w ironicznie brzmiącym tytule tomu, wdarła się wojna, śmierć i tragedia ludzi. Różycki nie mruży oczu, zagląda w ciemną otchłań, w której zdarzenia bohaterów z mitologii greckiej przeplatają się z losami żyjących i ginących – tu i teraz – ludzi. Ale lektura tych wierszy daje również światło, miłość i nadzieję – nie można tylko zamykać oczu i serc.
-
Młoda dziennikarka Rika Machida stara się otrzymać awans w redakcji "Tygodnika Shūmei" i nie ma czasu na życie poza pracą. Zbiera materiały dla innych i czeka na swój wielki temat. Jej szansą może okazać się sprawa Manako Kajii, oskarżonej o potrójne morderstwo blogerki kulinarnej. W sprytny sposób prowokuje ją do rozmowy o kuchni i jedzeniu. Osadzona dotychczas odmawiała kontaktu z mediami i komentowania sprawy zabicia biznesmenów. Machida staje przed szansą rozwikłania zagadki. Zaczyna się rozgrywka. Każda z kobiet ma ukryty cel, który realizuje, uciekając się do coraz wnikliwszych metod manipulacji. Asako Yuzuki oprócz rasowej historii kryminalnej serwuje nam opowieść o sztuce kulinarnej, mizoginistycznej Japonii, statusie kobiety i przekraczaniu swoich własnych granic. Obcowanie z tą lekturą to czysta przyjemność. To książka, po której jest się głodnym!
-
Życie Mary Jane należało do tych poukładanych i toczyło się według ustalonego schematu. Jedynaczka, wychowywana w konserwatywnym domu w latach 70-tych, spędzała czas ucząc się od matki jak zostać przykładną żoną – gotować i sprzątać. Jedyną rozrywką nastolatki było śpiewanie w kościelnym chórze. Nic nie wskazywało na to, że nadchodzące wakacje będą punktem zwrotnym w jej życiu. Praca opiekunki dla pięcioletniej dziewczynki z sąsiedztwa, kiedy reszta przyjaciół bawiła się w najlepsze na wakacyjnym obozie, nie napawała optymizmem. Mary Jane trafia do domu hippisów, gdzie nie obowiązują żadne reguły, kobieta nie gotuje i nie sprząta, gdzie swobodnie mówi się o wszystkim i nic nie jest tematem tabu. Te kilka tygodni odmieni jej życie i pozwoli odkryć zupełnie nowy świat oraz dowiedzieć się, co tak naprawdę liczy się w życiu.
-
Fascynująca podróż w czasie, która przenosi czytelnika do okresu PRL-u, ukazując codzienność pracy w branży gastronomicznej. Autor w mistrzowski sposób łączy opowieści o ludziach z tego sektora z historycznym tłem, prezentując życie w PRL-u z perspektywy tych, którzy byli na pierwszej linii frontu obsługi klienta. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią społeczną, kulturą pracy i zmieniającymi się normami w Polsce.
-
Pełna emocji i głębokiej refleksji książka, która w subtelny sposób porusza kwestie przemian, pamięci i relacji międzyludzkich. Autorka, łącząc elementy autobiograficzne z uniwersalnymi tematami, pokazuje, jak minione wydarzenia kształtują nasze życie i jak ważna jest otwartość na to, co jeszcze przed nami. Jeśli interesują Was opowieści o poszukiwaniu sensu w codzienności, ta książka z pewnością Was poruszy.