Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
50
  • [awatar]
    Opole MBP
    Niezwykła opowieść o przygodzie, przyrodzie i ludzkiej naturze. Osadzona w realiach wenezuelskiej dżungli, książka przedstawia losy rodziny legendarnego odkrywcy Aleksandrsa Laimego i jego dzieci, które uczą się przetrwania w tropikalnych warunkach. Przeplatające się elementy przygody, filozofii i tajemnicy poruszają temat współistnienia człowieka z naturą, wartości rodzinnych i siły wyobraźni. Bogato ilustrowana przez Eviję Pintāne, zachwyca piękną oprawą graficzną i mądrymi „złotymi zasadami” przetrwania, które mają też uniwersalne znaczenie w życiu codziennym. To idealna lektura dla młodszych i starszych.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Mroczny horror z elementami thrillera, który przenosi czytelnika do Harrod’s Reach, tajemniczego miasteczka, gdzie stary tunel kolejowy kryje wiele przerażających tajemnic. Kluczowe wątki, takie jak sny, śpiączka i tytułowa kołysanka, tworzą niepokojącą atmosferę, a bohaterowie są pełni głębi i emocji. • Książka zachwyca narracją i przypomina najlepsze dzieła Stephena Kinga. Jest to lektura idealna dla miłośników klimatów pełnych tajemnic, gdzie legenda i folklor mieszają się z rzeczywistością.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Historia młodego Juliana, który w obliczu rodzinnej żałoby odkrywa magię świąt dzięki spotkaniu z ekscentryczną Hedvig, pełna jest emocji i pięknych metafor. To baśniowa podróż o nadziei, radzeniu sobie z trudnymi emocjami i o sile przyjaźni. • Bogate i nastrojowe ilustracje Lisy Aisato tworzą magiczny klimat. Książka przypomina kalendarz adwentowy, co dodatkowo podkreśla świąteczny charakter tej pozycji. Wzruszająca opowieść idealna na święta.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Nathan Hill w swojej drugiej, monumentalnej i na wskroś amerykańskiej powieści, roztacza przed czytelnikiem historię Elisabeth i Jacka. Choć ich pochodzenie i osobowości są różne, to od razu stają się nierozłączną parą. Jednak czy miłość od pierwszego wejrzenia może trwać całe życie? Autor pochyla się nad ich związkiem, który właśnie przechodzi kryzys. Uważna analiza ich dwud­zies­tole­tnie­go małżeństwa okraszona jest wnikliwymi portretami bohaterów. Nie brak tu subtelnych emocji i dogłębnego oglądu amerykańskiego społeczeństwa wraz z całym bagażem zachodzących w nim zmian. Hill opisuje to w sposób uszczypliwy, szczery i jakże ujmujący.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Król powrócił! Tym razem z dwunastoma opowiadaniami, których różnorodność zaspokoi każdego fana autora, jak i grozy per se. Są tu historie w skali mikro i makro. Z pogranicza jawy i snu. Okraszone lękiem i garścią humoru. King pozwolił sobie na tematyczny rozrzut, bowiem mamy tu zarówno mroczny klimat kryminału, dobry obyczaj, amerykańską prozę z elementami science fiction oraz klasyczna grozę. W każdej z historii odnajdziemy to, co u Kinga najlepsze: char­akte­ryst­yczn­ych bohaterów, wnikliwie nakreślony świat i sporą dawkę emocji.
Ostatnio ocenione
  • koniec czerwonego człowieka
    Aleksijewicz, Swietłana
  • Dom tęsknot
    Adamczyk, Piotr
  • Kto ty jesteś
    Szczepkowska, Joanna
  • Córka rabina
    Mann, Reva
smarcelaczok
t.romaniak
annajczerniak
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo