Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Rodzaj: | Biblioteki publiczne |
---|---|
Telefon: | 61 25 00 401 |
Województwo: | wielkopolskie |
Powiat: | poznański |
Adres: |
Szkolna 16 62-002 Suchy Las |
E-mail: | biblioteka@osrodekkultury.pl |
Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:
Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00
Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.
Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.
Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.
27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.
28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.
Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.
Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.
Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skomputeryzowane, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.
Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niepełnosprawnym, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibliograficznych, wypożyczenia międzybiblioteczne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.
Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.
-
Przypływy to młodzieżowa, wielokrotnie nagradzana opowieść kanadyjskiej pisarki Brigitte Vaillancourt. Jej bohaterką jest 17-letnia Capucine. Wrażliwa, małomówna nastolatka mieszka z matką – swoim całkowitym przeciwieństwem. Krzykliwa, zawsze starannie umalowana i będąca nieustannie w ruchu Solange skrywa jednak tajemnicę. Pewnego dnia Capucine dowiaduje się, że ma starszą siostrę, o której istnieniu nie miała do tej pory pojęcia. Bohaterka wylatuje więc na wyspę Jersey, by poznać Joy. Tak samo rudą, tak samo piegowatą… czy to jednak wystarczy, żeby móc nazwać ją siostrą? Vaillancourt w niewielkiej objętościowo powieści pokazuje delikatny proces dorastania, budowania relacji i odkrywania rodzinnych tajemnic
-
IQ Charliego Gordona nie przekracza 68 punktów. Pracuje jako pomocnik w piekarni, gdzie (jak twierdzi) ma mnóstwo przyjaciół. Często jest jednak wyszydzany i traktowany z pobłażaniem, z czego nie zawsze zdaje sobie sprawę. Marzenie Charliego? Stać się mądrym. Tak jak inni ludzie znać alfabet, potrafić czytać, pisać i liczyć. Mężczyzna zostaje wytypowany do udziału w eksperymencie medycznym, który ma podnieść jego iloraz inteligencji i poddaje się operacji. Zaczyna prowadzić pamiętnik, w którym zapisuje wszystkie zmiany, które u siebie zauważa. Strona po stronie obserwujemy, jak inteligencja Charliego rośnie w zawrotnym tempie: zmienia się jego język i sposób postrzegania świata. Wkrótce bohater staje się geniuszem: wszystko go interesuje, zakochuje się, odnosi sukcesy naukowe. Początkowy zachwyt ponadludzkimi możliwościami nie trwa jednak długo… Stylizowana na pamiętnik powieść Keyesa to poruszające studium odrzucenia i akceptacji. Czy warto doświadczyć czegoś wspaniałego, a później cierpieć po stracie? Czy coraz większa inteligencja i zdobyta wiedza daje szczęście?
-
Książka Agnieszki Urbańskiej skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym. Tytułowa bohaterka, Patycja, właśnie trafia do nowej szkoły i jak się niedługo później okazuje, wywraca życie klasy czwartej „d” do góry nogami. Pod jej bujną rudą czupryną przez cały czas buzują pomysły. Dziewczynka łączy w sobie pogodę ducha Polyanny z zadziornością Pippi, ale duszę ma aktywistki. Zachęcając innych do picia wody w szkole staje się specjalistką od promocji. Sprawia, że bezpańskie psy i koty przestają być niczyje. Ośmiela wstydliwego kawalera, a policjantom przypomina, ile frajdy sprawia puszczanie baniek mydlanych. Rozśmiesza do łez dzieci w szpitalu. Jak udaje jej zrobić te wszystkie rzeczy? Dzięki przyjaciołom, rzecz jasna. Żywe dialogi, wartka akcja i pozytywne przesłanie sprawiają, że przygody Patycji czyta się jednym tchem, nie jest to jednak wyłącznie czysta rozrywka. Autorka umiejętnie wplata w fabułę ważne przesłanie: niezależnie od wieku możesz sprawić by świat stał się lepszy, nawet gdy chodzi o drobnostki.
-
W swojej najnowszej powieści Agnieszka Wolny-Hamkało przenosi nas na w gęste od zapachów, upalne lato na bezimiennym osiedlu. Adela, bohaterka książki „Nikt nas nie upomni” zaczyna dojrzewać. Nie jest już dziewczynką, nie jest też jeszcze kobietą i próbuje się odnaleźć w tym dziwnym stanie zawieszenia. A otoczenie jej w tym nie pomaga, gdyż na osiedlu wszyscy na siebie patrzą. Wieczorem, spacerując z psami, mieszkańcy przystają przy oknach. W rozświetlonych pokojach widać wyrwane z kontekstu gesty, poruszenie, czyjąś sylwetkę. Nawet, gdy Adela wyprowadza psa, czuje się jak aktorka na scenie. Szczególnie z jednego okna ktoś patrzy na nią uważnie. Są też przyjaciele dziewczyny, Franek i Julek, zafascynowani nią od początku… Co przyniesie to lato? Czy można zmienić się od cudzego spojrzenia? Czy można stać się dorosłym przez nieuwagę?
-
Na ekrany kin trafił właśnie film „Podły, okrutny, zły” oparty o historię Teda Bundy’ego, który w latach 70-tych był najbardziej poszukiwanym mordercą w Stanach Zjednoczonych. Kilka lat wcześniej Polska również żyła sprawą wstrząsających zbrodni, popełnionych przez niespełna dwudziestolatka z Krakowa – Karola Kota. Przemysław Semczuk znany jest z tego, iż wydanie każdej kolejnej książki poprzedza skrupulatnym gromadzeniem materiałów: dokumentacji medycznej, milicyjnej, wywiadów, akt sądowych. W swojej najnowszej historii rozprawia się literacko z legendą krakowskiego mordercy, przedstawiając krok po kroku przebieg śledztwa i procesu sądowego oraz obnażając motywy działania Kota. M jak morderca to wnikliwe studium zbrodni, sportretowanej na tle społecznym: autor ukazuje środowisko szkolne i rodzinne, które ukształtowało Kota, rozmawia z żyjącymi świadkami wydarzeń, jednocześnie unikając stawiania jednoznacznych odpowiedzi.