Kwiaty dla Algernona

Tytuł oryginalny:
Flowers for Algernon
Autor:
Daniel Keyes (1927-2014) ...
Tłumacz:
Krzysztof Sokołowski
Lektor:
Maciej Kowalik
Wyd. w latach:
1996 - 2024
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.9 (20 głosów)

Książka została sprzedana w ponad 5 milionach egzemplarzy, przetłumaczona na 27 języków, wydana w ponad 30 krajach.

Tekst wyróżniono najważniejszymi nagrodami w świecie science fiction: Hugo (opowiadanie) i Nebula (powieść). Ta ponadczasowa opowieść doczekała się kilkunastu adaptacji filmowych i teatralnych na całym świecie.

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.

„Wielka literatura. Historia i główny bohater pozostają ze mną od kilkudziesięciu lat, od chwili, gdy przeczytałem książkę” - Conn Iggulden.

„Arcydzieło poruszającej błyskotliwości (…) chwytające za serce i całkowicie, bezdyskusyjnie znakomite” - „The Guardian”

„Przejmująco szczera. Skłoni cię do refleksji nad twoim życiem i złamie ci serce” - „The Guardian Online”

„Uderzająco oryginalna” - „Publishers Weekly”

„Przekonująca i poruszająca opowieść” - „New York Times”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Sięgnęłam po książkę Keyesa " Kwiaty dla Algernona" zachęcona poleceniem z jakiejś listy co warto przeczytać. Co za szczęście !!!. • Choć napisana ćwierć wieku temu, to bardzo wzruszająca i bardzo aktualna książka o nietolerancji, dobroci, naiwności, o postępującej dehumanizacji nauki i okrucieństwie wobec słabszych. Dla mnie to nie jest książka s f ( których nie czytam ), ale wspaniała powieść humanistyczna. Gorąco polecam.
  • Wzruszająca daje do myślenia polecam.
  • Bardzo dobra, każdy powinien przeczytać
  • Tragiczna historia niep­ełno­spra­wneg­o umysłowo człowieka, który w wyniku eksperymentu medycznego staje się inteligentny. Co zyskał? Co stracił?... • Doznałam katharsis. Na niezwykłym koncepcie zostało stworzone absolutnie ponadczasowe dzieło. To książka przede wszystkim o naturze człowieka. Choć czyta się jednym tchem, zostaje z odbiorcą na zawsze.
1 2 3
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Daniel Keyes (1927-2014) Krzysztof Sokołowski
Tłumacz:Krzysztof Sokołowski
Lektor:Maciej Kowalik
Wydawcy:Dom Wydawniczy Rebis (2018-2024) Legimi (2019) ebookpoint BIBLIO (2019) Audioteka.pl (2018) Klub Simejnogo (2018) Prószyński i Spółka (1996) Audioteka Poland
Serie wydawnicze:Wehikuł Czasu Nowa Fantastyka Wehikuł Czasu - Rebis Audiobook Audiobook - Heraclon International
ISBN:83-86868-88-0 978-83-8062-222-7 978-83-8062-594-5 978-83-8062-595-2 978-83-8062-702-4 978-83-8188-450-1 978-966-14-9257-7
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika fantastyka książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 33 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo