• Wzruszająca daje do myślenia polecam.
  • Bardzo dobra, każdy powinien przeczytać
  • Tragiczna historia niep­ełno­spra­wneg­o umysłowo człowieka, który w wyniku eksperymentu medycznego staje się inteligentny. Co zyskał? Co stracił?... • Doznałam katharsis. Na niezwykłym koncepcie zostało stworzone absolutnie ponadczasowe dzieło. To książka przede wszystkim o naturze człowieka. Choć czyta się jednym tchem, zostaje z odbiorcą na zawsze.
  • Wybitna Polecam dla każdej grupy wiekowej a szczególnie pedagogom do wspólnego czytania z młodzieżą
  • Lektura obowiązkowa. Powieść, która miażdży emocjonalnie! Pierwszy raz czytałem jako nastolatek. Ponownie po 30-latach i nadal rzuca na kolana. Tu czytanie boli oczy! Nota 5-
  • IQ Charliego Gordona nie przekracza 68 punktów. Pracuje jako pomocnik w piekarni, gdzie (jak twierdzi) ma mnóstwo przyjaciół. Często jest jednak wyszydzany i traktowany z pobłażaniem, z czego nie zawsze zdaje sobie sprawę. Marzenie Charliego? Stać się mądrym. Tak jak inni ludzie znać alfabet, potrafić czytać, pisać i liczyć. Mężczyzna zostaje wytypowany do udziału w eksperymencie medycznym, który ma podnieść jego iloraz inteligencji i poddaje się operacji. Zaczyna prowadzić pamiętnik, w którym zapisuje wszystkie zmiany, które u siebie zauważa. Strona po stronie obserwujemy, jak inteligencja Charliego rośnie w zawrotnym tempie: zmienia się jego język i sposób postrzegania świata. Wkrótce bohater staje się geniuszem: wszystko go interesuje, zakochuje się, odnosi sukcesy naukowe. Początkowy zachwyt ponadludzkimi możliwościami nie trwa jednak długo… Stylizowana na pamiętnik powieść Keyesa to poruszające studium odrzucenia i akceptacji. Czy warto doświadczyć czegoś wspaniałego, a później cierpieć po stracie? Czy coraz większa inteligencja i zdobyta wiedza daje szczęście?
  • Sięgnęłam po "Kwiaty dla Algernona" z polecenia. Nie cierpię literatury science fiction, ale ten utwór ma bardziej powiedziałabym psychologiczny charakter. Zniewolił mój umysł i duszę całkowicie. Historia Charliego Gordona wstrząsnęła mną ogromnie, a także wzruszyła, co zdarza się niebywale rzadko, żeby nie powiedzieć wcale. • Charlie Gordon to młodzieniec chorujący na fenyloketonurię. Jego IQ nie przekracza 68 punktów. W środowisku funkcjonuje jako "sympatyczny idiota". Pracuje jako pomocnik w piekarni, gdzie jak twierdzi ma mnóstwo przyjaciół, ale niestety nawet oni szydzą czasami z Charliego, z czego bohater nie zawsze zdaje sobie sprawę. Marzeniem Charliego jest stać się mądrym tak jak inni ludzie. Chce znać alfabet, potrafić czytać, pisać i liczyć. Więcej do szczęścia mu nie potrzeba. W pewnym momencie Charlie otrzymuje propozycję wzięcia udziału w eksperymencie medycznym, mającym na celu podniesienie jego ilorazu inteligencji. Do tej pory doświadczyła tego tylko mysz o imieniu Algernon i choć badania nadal trwają w tym zakresie Algernon odniósł już swego rodzaju sukces. Charlie zostaje poddany zabiegowi. Z każdym dniem chłopak coraz więcej rzeczy zapamiętuje. Potrafi przeczytać wiele tekstów ze zrozumieniem, nauczył się również zasad gramatyki, interpunkcji oraz ortografii. Jest dumny z siebie i swych osiągnięć. Teraz jego relacje w pisanym codziennie dzienniku są znacznie bardziej sensowne i przemyślane. Wraz z upływajacym czasem IQ Charliego wzrasta, ale wraz z jego wzrostem nawarstwiają się też problemy związane z innymi sferami jego życia. Dotychczasowi przyjaciele odwracają się od niego, nowych jest jak na lekarstwo, a jego rozwój emocjonalny niestety nie rozwija się równie szybko jak jego intelekt. To nastręcza Charliemu bardzo wielu problemów... • "Kwiaty dla Algernona" to cudowna opowieść o ludzkich wartościach, marzeniach i pragnieniach. Pokazuje też wstrząsającą prawdę o naturze człowieka. Opowiada o wzajemnej akceptacji, tolerancji, ale też o odrzuceniu, szydzeniu z niedoskonałości, o podziale na lepszych i gorszych, a także zwykłej zazdrości niestety. Charliemu było dane zasmakować innego życia, które w jego odczuciu wcale nie było dla niego lepsze od tego, które wiódł wcześniej. Choć fantastyczna to bardzo wzruszająca jest jego historia. Polecam wszystkim. Wprost urzekła mnie ta opowieść.
  • Przejmującą opowieść Charliego Gordona, którego poddano niezwykłemu eksperymentowi, który miał spowodować wzrost jego inteligencji. Historia jest głębokim studium psychologicznym, a zarazem współczesnym moralitetem. • Kwiaty dla Algernona miały w USA ponad 130 wznowień! • Książka w dziale fantastyki, ale czystej fantastyki tyle co nic.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo