Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
18 19 20
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Kolejna po Ekonomii, Polityce, Mózgu i Kosmosie edukacyjna książka duetu Janiszewski-Skorwider. Tym razem autorzy zdradzają nam, czego dorośli nie mówią dzieciom o sztucznej inteligencji. Żyjemy w czasach rewolucji technologicznej – coraz bardziej zanurzeni w oceanie informacji i bodźców. Barwna, opowiedziana żywym językiem historia to nie tylko przegląd najnowszych zdobyczy cywilizacji. Ujawnia mechanizmy, które kierują zmianami tech­nolo­gicz­nymi­, w przystępny i logiczny sposób wyjaśniając nawet najtrudniejsze zagadnienia. Sięga do historii, ale wybiega też w przyszłość sztucznej inteligencji, odpowiadając na frapujące pytania: czy człowieka da się wymienić na nowszy model? I co my, ludzie, będziemy robić, gdy maszyny będą już robić za nas wszystko?
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Gdzieś w małym irlandzkim miasteczku 84-letni Maurice Hannigan zamawia w hotelowym barze pięć drinków i przy każdym z nich wznosi toast za najważniejsze osoby w swoim życiu. Przywołuje postaci ukochanego starszego brata, szwagierki zatrzymanej w umyśle dziecka, córki, z którą dane mu było spędzić ledwie piętnaście minut, syna mieszkającego w Stanach Zjednoczonych i niedawno zmarłej żony. Z jedynej materii, która została mu po bliskich – wspomnień – układa historię własnego burzliwego życia. Wspomina miłości, tragedie, małe zwycięstwa i pewien skandal, który na zawsze zmienił jego otoczenie. Dokonuje rozliczenia z przeszłością, pozwalając sobie odczuwać ból i wzruszenie. Jego spowiedź życia jest smutna, a jednocześnie pełna ciepła. Hannigan nigdzie się nie spieszy - z prostotą i delikatnością pokazuje, jak kształtuje nas każda podjęta decyzja, krótkie spotkanie, przeżyty dzień.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Indrė, Dmitrijus, Rasa, Deimantė, Arnoldas i Vaiva umieją rozmawiać przez szybę autobusu, a podczas zabawy tańczą, wyczuwając wibracje dźwięków. Zarówno całkowita cisza, jak i uciążliwy hałas nie stanowią dla nich przeszkody w dogadaniu się. Łączy ich to, że są Głusi. W Polsce byliby częścią społeczności liczącej od 50 do 100 tysięcy osób! W książce poznajemy ich historie – od doświadczenia samotności wśród słyszących oraz poszukiwania swojego miejsca w społeczeństwie, po odważną realizację marzeń i inspirowanie otoczenia. Osobiste relacje przeplatają się z praktycznymi informacjami na temat języka migowego i kultury Głuchych. Całości dopełniają pełne ekspresji i humoru ilustracje. Dzięki Powiedz to w mig młodzi czytelnicy poznają zasady nawiązywania kontaktu z osobą Głuchą oraz nauczą się, jak zamigać podstawowe zwroty w Polskim Języku Migowym. Dowiedzą się również, co w języku migowym łączy ferrari z…krową!
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Autorka Czary cieni misternie przeplata powieść o dojrzewaniu z baśniową, mroczną fantastyką. Akcja umiejscowiona w sied­emna­stow­iecz­nym Londynie tuż przed wybuchem wojny domowej, wciąga czytelników w świat jednocześnie fascynujący i pełen grozy. Dwunastoletnia Zgódka nie jest jak inne dzieci. Co noc musi zmagać się z koszmarami, w których potworne zjawy próbują się włamać do jej umysłu. W wyniku nieszczęśliwego splotu okoliczności dziewczyna traci matkę i trafia pod opiekę bogatej rodziny swego zmarłego ojca. Fellmottowie nie są jednak zwykłymi lordami. Członkowie rodu ukrywają bowiem przed światem przerażające sekrety. Jakby tego było mało, w ciele Zgódki zamieszkuje potężny, przerażający duch. Dziewczyna będzie musiała zawalczyć o swoje ciało i duszę. Komu warto zaufać, gdy cały znany dotąd świat staje na głowie? Czy bestia może okazać się sprzymierzeńcem?
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Beata Kowalik przedstawia historie kilkunastu kobiet poznanych w czasie pobytu w Meksyku - wiejskich gospodyń, aktywistek, uzdrowicielek, prostytutek, emigrantek, tran­ssek­sual­iste­k, akuszerek. Bohaterki pochodzące z różnych środowisk otwierają się przed rozmówczynią i ukazują obraz Meksyku, który szokuje czytelnika przy­zwyc­zajo­nego­ do siest, tanecznej zabawy oraz kipiącego barwami święta zmarłych. Meksykanki są bowiem całkowicie podporządkowane mężczyznom. Przez nadal dominujący kult „machismo” ojcowie, mężowie i obcy traktują je jak towar: sprzedają za bydło domowe, biją czy wykorzystują seksualnie. W obliczu powszechnego przyzwolenia na przemoc i bezradności państwa, kobiety mogą powtarzać: „asi es” - tak już jest. Są jednak takie, które decydują się na bunt, nierzadko narażając swoje bezpieczeństwo i otrzymując łatkę „malinche” – zdrajczyni. Przeżycia bohaterek przerażają, ale jednocześnie ukazują niezwykłą odwagę, determinację i poczucie siostrzanej równości. Książka ukazuje losy kobiet na tle intrygującej historii indiańskich wierzeń, religii oraz obyczajowości meksykańskiej.
W trakcie czytania
Brak pozycji
stmejza
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo