Pięć toastów Hannigana

Tytuł oryginalny:
When all is said
Autor:
Anne Griffin
Tłumacz:
Paulina Broma
Wydawcy:
Wydawnictwo Czarna Owca (2019)
NASBI (2019)
Legimi (2019)
ebookpoint BIBLIO (2019)
ISBN:
978-83-8143-002-9
Autotagi:
druk
literatura
4.3 (4 głosy)

W hotelowym barze w małym irlandzkim miasteczku 84-letni Maurice Hannigan zamawia pięć drinków. Przy każdym z nich wznosi toast za najważniejsze osoby w swoim życiu: ukochanego starszego brata, nietuzinkową szwagierkę, córkę, z którą spędził zaledwie piętnaście minut, syna mieszkającego w Stanach Zjednoczonych i za zmarłą, żonę, z której odejściem nie umie się pogodzić.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Gdzieś w małym irlandzkim miasteczku 84-letni Maurice Hannigan zamawia w hotelowym barze pięć drinków i przy każdym z nich wznosi toast za najważniejsze osoby w swoim życiu. Przywołuje postaci ukochanego starszego brata, szwagierki zatrzymanej w umyśle dziecka, córki, z którą dane mu było spędzić ledwie piętnaście minut, syna mieszkającego w Stanach Zjednoczonych i niedawno zmarłej żony. Z jedynej materii, która została mu po bliskich – wspomnień – układa historię własnego burzliwego życia. Wspomina miłości, tragedie, małe zwycięstwa i pewien skandal, który na zawsze zmienił jego otoczenie. Dokonuje rozliczenia z przeszłością, pozwalając sobie odczuwać ból i wzruszenie. Jego spowiedź życia jest smutna, a jednocześnie pełna ciepła. Hannigan nigdzie się nie spieszy - z prostotą i delikatnością pokazuje, jak kształtuje nas każda podjęta decyzja, krótkie spotkanie, przeżyty dzień.
  • Ksiazka na jeden wieczor i spora czesc nocy. Nostalgiczna, chwilami humorystyczna. Na pewno sklaniajaca do refleksji. Do przemyslenia wlasnego zycia i wartosci relacji, ktore w jego procesie budujemy. Podnoszaca znaczenie podstawowych wartosci: milosci, braterstwa, przyjazni, uczciwosci i przyzwoitosci. Mnie pozostawila z wieloma pytaniami. Jednym z nich jest to: Za, ktore piec osob z mojego zycia wznioslabym toast? I uwierzcie... Po lekturze tej ksiazki odpowiedz nie jest, ani prosta, ani tak oczywista, jakby sie moglo wydawac. Goraco polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo