Uwięziona dusza

Tytuł oryginalny:
Selected journals of L. M. Montgomery
Inne tytuły:
pamiętniki 1898-1910
Autor:
Lucy Maud Montgomery (1874-1942)
Tłumacz:
Ewa Horodyska
Ilustracje:
Maciej Jędrysik
Wydawcy:
Wydawnictwo Nasza Księgarnia (1996-1999)
Akapit Press (1995)
Wydane w seriach:
Pamiętniki
1898-1910
ISBN:
9788310103291, 83-10-10030-2
83-86129-46-8
Autotagi:
autobiografie
druk
historia
książki
5.0

Pamiętniki, które L.M. Montgomery spisywała skrzętnie przez całe życie, stały się dla pisarki powiernikiem najgłębszych sektorów, intymnych myśli i przeżyć. Z kart tej książki poznajemy sylwetkę niezwykłej kobiety o nieposkromionej wyobraźni. Świat "Uwięzionej duszy" jest pełen smutku, ale Maud, kobieta wrażliwa, mądra i głęboko myśląca, potrafiła wzniecić w nim płomyk nadziei i wiary. Tą cechą obdarzyła bohaterki swych powieści: Anię z Zielonego Wzgórza, Pat ze Srebrnego Gaju, Marigold, Janę, Sarę.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Uwięziona dusza" to pamiętniki Lucy Maud Montgomery z lat 1898 - 1910. • Pisała je w wieku 24 - 36 lat. • Towarzyszymy autorce powieści dla dziewcząt w trudach i radościach codziennego życia. Wędrujemy z nią z posady na posadę (Montgomery pracowała jaok nauczycielka, a także jako dziennikarka), aby po śmierci dziadka osiąść z owdowiałą babcią w rodzinnym domu. Poznajemy wielu starających się o rękę intelignetnej i obytej w świecie Maud, jak również powody, dla których ich odrzucała (niezwykle pouczająca lektura, szczególnie dla dziewcząt na wydaniu ;). • Maud Montgomery ostatecznie wyszła za mąż dopiero po śmierci babci, nad którą sprawowała opiekę. Miała wtedy 37 lat, a jej wybrankiem był pastor Ewen • Mac donald. • Jednak pamiętniki nie są tylko zapisem rozterek sercowych pisarki. Pełno w nich napomknień o pracy pisarskiej, kontaktach z gazetami i wydawcami i o radości z pieniędzy zarobionych własnym piórem. Wyłania się z nich obraz kobiety ciężko pracującej na sukces, a przy tym oddanej rodzinie i niezwykle gospodarnej. • Polecam pamiętniki wszystkim miłośnikom prozy L.M. Montgomery.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo