Ptasznik

Autor:
Marek Stelar
Wydawca:
Wydawnictwo Filia (2024)
Wydane w seriach:
Filia Mroczna Strona
Mroczna Strona
WielkieLitery.pl
ISBN:
2001119709875, 978-83-8357-267-3
978-83-8357-430-1
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.8 (9 głosów)

LAUREAT NAGRODY WIELKIEGO KALIBRU 2023 ROKU! Heinrich Vogel był kiedyś innym człowiekiem. Miał inne nazwisko, życie i świat, który stał przed nim otworem. Dwadzieścia lat wcześniej jedno zdarzenie zniszczyło wszystko i zmieniło go bezpowrotnie. Gdy już poukładał sobie życie na nowo, dociera do niego wiadomość, że w katastrofie śmigłowca ginie jego niewidziany od tamtej pory ojciec, a niedługo potem znajduje pływające w wodzie ciało zastrzelonej kobiety. Nękany przez Miszę, dawnego współwięźnia i we współpracy z komisarz Iwoną Banach z CBŚP, Vogel idzie śladem ojca uwikłanego w ciemne interesy. Tropy wiodą go do Niemiec, skąd pochodzi część jego rodziny i prowadzą do tajemniczej kasety VHS: nagrany na niej krótki film jest kluczem do zrozumienia wszystkiego. PIERWSZA CZĘŚĆ NOWEJ SERII KRYMINALNEJ AUTORA BESTSELLERÓW!
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dostałam świetny kryminał, pełen zwrotów akcji i nies­podz­iewa­nych­ powiązań. • Główni bohaterowie bardzo do mnie przemówili. Dwie obce osoby, Iwona Banach i Heinrich Vogel, policjantka i były więzień. Połączyła ich wspólna sprawa, a jednak coś więcej. Oboje nosili w sobie ból i uczucie niesprawiedliwości. Jak mówi stare przysłowie: • Swój swojego pozna i tak właśnie było w ich przypadku. • Z obu dotkliwe zadrwił los i ciężko im się z tym pogodzić. • Z pozoru zwykły wypadek okazuje się sprytną mistyfikacją. Odkrywają coraz więcej tajemnic, które mogą wiele zmienić. Tajemnicza kaseta VHS przybliża ich do prawdy, ale czy na pewno chcą ją odkryć? • Postać Miszy również zwróciła moją uwagę. Był tak przebiegły i wszystko miał tak świetnie przemyślane, że nawet mnie zwiódł. Autor stworzył świetny obraz psychopaty i manipulatora. • Mam ogromną fobię związaną z pająkami, więc opis tego, co ujrzał w lustrze Heinrich, czytałam jedynym okiem, ale przetrwałam. • Liczę na szybką kontynuację perypetii tej dwójki, a teraz mam w planach poznać wcześniejsze losy Iwony Banach.
  • Świetnie skonstruowana fabuła i - co bardzo lubię w książkach - świetnie prowadzona narracja i niezły język. Czytałem z przyjemnością. Poza tym - znam doskonale opisywane miejsca, co również dodawało smaczku lekturze.
  • "Ptasznik" to ciekawy kryminał, pełen intryg, zwrotów akcji, zagadek i tajemnic z przeszłości. Autor umiejętnie przeplata wątki z przeszłości z tera­źnie­jszo­ścią­. Fabuła płynie spokojnie, stopniowo odkrywając przed nami kolejne elementy układanki. Książkę czyta się dobrze i z zaciekawieniem, ale też nie było problemu z jej odłożeniem. Lektura nawet mi się podobała, ale bez efektu wow. Jeśli lubicie "lekkie" kryminały, bez brutalnych i krwawych scen, to ten kryminał powinien Wam się spodobać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo