Dziady i dybuki:

opowieść dygresyjna

Autor:
Jarosław Kurski
Wydawca:
Wydawnictwo Agora (2022)
ISBN:
978-83-268-3997-9, 978-83-268-3998-6
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
rodzina
5.0 (9 głosów)

Legendę łatwo przyswoić, z prawdą żyć na ogół trudniej. "I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w "spisku żydowskim przeciw Polsce". Szeptał: - Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą. - Jaką władzę? Ty żyjesz! ".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Świetnie się to czyta, właśnie dzięki tym tym tytułowym dygresją. Pochłonęłam w 10 dni:) Książka zainspirował mnie do wykonania rodzinie badań genetycznych . Zobaczymy co wyjdzie;) • Oceniam na 5 gwiazdek.
  • Świetna, ciekawa książka. Historia rodziny na tle wydarzeń dziejowych kraju i świata. • Szczerze polecam:)
  • Jestem pod wrażeniem pozycji, którą czyta się jak powieść. Szacun dla autora za lekkie pióro, którym opisuje rzeczy bynajmniej nie lekkie. Lektura obowiązkowa, dla każdego, kto chciałby zrozumieć ten kraj i ostatnie 200 lat jego historii, że o trudnej teraźniejszości nie wspomnę. • 5 na 5, nie może inaczej być!
  • Świetna. Powinien przeczytać każdy, kto chce dotrzeć do swoich przodków. Fascynująca historia bardzo dużej rodziny. Polecam
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo