Kobiety z bloku 10:

eksperymenty medyczne w Auschwitz

Tytuł oryginalny:
Frauen von Block 10
medizinische Versuche in Auschwitz
Autor:
Hans-Joachim Lang
Tłumacz:
Eliza Borg
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2019)
Legimi (2019)
Wydawnictwo Świat Książki (2013-2019)
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
3.4 (7 głosów)

Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz.

Medycyna i fanatyzm rasowy – mało zgłębiany rozdział historii obozu Auschwitz, opowiedziany z perspektywy ofiar.

Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Od kwietnia 1943 roku istniał w Auschwitz blok 10, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych – na około ośmiuset kobietach rzeźnicy nazywający się lekarzami szukali najbardziej skutecznych metod sterylizacji, tak aby po wygranej wojnie uniemożliwić elementom niepożądanym na rozmnażanie. Operacje, naświetlania, toksyczne zastrzyki przeżyło trzysta kobiet. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji. Jak działało jego „laboratorium”. Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudo-lekarze. Historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym po wojnie musiały sobie radzić.

Książka Hansa-Joachima Langa to przykład wnikliwej pracy badawczej połączonej z wrażliwością niezbędną w przypadku takiego akurat tematu badań. W centrum zainteresowań naukowca jest bowiem człowiek – ten, który ma na swoich rękach krew i którzy zaprzecza etycznym zobowiązaniom wpisanym w zawód lekarza, i ten, który wrzucony w wir Wielkiego Zła, staje się w swojej bezradności i upodleniu królikiem doświadczalnym.

Bernadetta Darska, Onet.pl

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo dużo dat, nazwisk, faktów. Sprawia to, że czyta się ciężko. Mało opisów przeżyć samych kobiet. Osobiście wolę inne książki.
  • Bardzo faktograficzna skupiajaca sie na datach o danych techniczych eksperymentow. Malo informacji z zycia codziennego w obozie.
  • Troszkę się zawiodłam. Za dużo takich bardziej biograficznych rzeczy niżeli samych faktów. Może tak myślę, ponieważ przed tą książką przeczytałam powieść "tatuażysta z Auschwitz" i oczekiwałam czegoś podobnego.
  • Spodziewałam się wspomnień, a tu bardzo konkretnie, rzeczowo opisane fakty. Przy czym czyta się dobrze. Bardzo polecam.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:medizinische Versuche in Auschwitz Kobiety z bloku dziesięć Kobiety z bloku dziesiątego
Autor:Hans-Joachim Lang
Tłumacz:Eliza Borg
oraz:Eliza Borg
Wydawcy:Wydawnictwo Marginesy (2019) Legimi (2019) Wydawnictwo Świat Książki (2013-2019)
ISBN:978-83-66140-09-7 978-83-66140-10-3 978-83-66140-72-1 978-83-7943-097-0 978-83-9343-097-0 978-83-7943-097-1
Autotagi:beletrystyka biografie biografie zbiorowe dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika ikonografia książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana powieści publikacje naukowe publikacje popularnonaukowe zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 25 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo