Lwowska kołysanka

Autor:
Monika Kowalska
Wyd. w latach:
2014 - 2023
Wydane w seriach:
Dwa miasta
ISBN:
978-83-245-8413-0, 978-83-245-8448-2
978-83-245-8479-6, 978-83-271-6573-2
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
rodzina
Więcej informacji...
4.7 (13 głosów)

Lwów, koniec lat trzydziestych, dzielnica za Wysokim Zamkiem. To tu, w domku przy nasypie kolejowym oplecionym dziką różą, wychowała się Ada, najstarsza z trzech córek zubożałej arystokratki i kolejarza. Choć często brakowało im chleba, miłości zawsze było pod dostatkiem.Stojąca u progu dorosłości dziewczyna usiłuje wyrwać się z biedy, której doświadczają wszyscy wokół. Chce porzucić zabłocone zaułki przedmieścia, marzy jej się wielki świat. Przemierzając ulice Lwowa, odkrywa piękne i dumne miasto, ale także. ciemną stronę ludzkiej natury. Jak pozostać sobą, gdy nawet najbliżsi mają mroczne tajemnice?Tę wyprawę po lepsze życie przerywa atak Niemiec na Polskę. Codziennością stają się tułaczka, głód i wszechogarniający strach. W tym ponurym czasie nawet pierwsza miłość, początkowo słodka jak miód, ma w sobie gorycz piołunu.Na tle pięknego Lwowa lat trzydziestych ukazane są przejmujące losy Ady Szuby, córki zubożałej arystokratki i kolejarza. Wchodzenie w dorosłość zostaje przerwane przez wybuch II wojny światowej.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Monika Kowalska - cykl : DWA MIASTA • cz. I - LWOWSKA KOŁYSANKA • cz. II - WROCŁAWSKIE TĘSKNOTY • Po przepięknym , przedwojennym Lwowie wiedzie autorka czytelnika wraz z rodziną Szubów i główną bohaterką Adą. Dziewczyna wkracza w dorosłe życie, które brutalnie przerywa bezlitosne okrucieństwo wojny. /cz. I/. • Po wojnie i zmianie układów politycznych Szubowie podzielają los tysięcy Kresowiaków i osiadają na Ziemiach Odzyskanych, we Wrocławiu. A Wrocław - to ruiny i zgliszcza /cz. II/. • Jak w takim mieście odbudować dawny dom, by stał się bezpiecznym azylem i spójnią rodziny? Czy Szubowie i Ada poradzą sobie w trudnej, powojennej codzienności w obcym dla siebie miejscu? • POLECAM tę opowieść o poplątanych ludzkich losach, klimacie tamtych czasów, które minęły bezpowrotnie, powieść , w której radość przeplata się ze smutkiem a miłość z cierpieniem. W powieściach zachwyca plastyczny, autentyczny obraz miejsc rozgrywającej się akcji.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Monika Kowalska
Tłumacz:Agnieszka Kowalska
Lektor:Emilia Lewandowska
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2023) Książnica (2021-2023) Publicat (2021) Wrocław (2021) Amber (2014)
Serie wydawnicze:Dwa miasta
ISBN:978-83-245-8413-0 978-83-245-8448-2 978-83-245-8479-6 978-83-271-6573-2
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD druk e-booki epika historia książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza rodzina
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 14 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo