Gwiazda szeryfa

Autor:
Aleksandra Borowiec
Lektor:
Jacek Dragun
Wydawcy:
Zysk i Spółka Wydawnictwo (2020)
NASBI (2020)
ebookpoint BIBLIO (2020)
Wydawnictwo Storybox.pl - Heraclon International
Wydane w seriach:
Audiobook
Audiobook - Heraclon International
ISBN:
9788381169363, 978-83-8116-857-1
978-83-8194-656-8
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
powieści
proza
4.0 (2 głosy)

Zło czai się bliżej, niż myślisz. Pierwsze powojenne miesiące. Do Olsztynka na Mazurach przybywa Stefan Malewski służący w Milicji Obywatelskiej. Rzeczywistość, jaką zastaje, to bandy, Werwolf, panoszący się wszędzie Sowieci. A jakby i tego było mało, to jeszcze... makabrycznie okaleczone zwłoki, porzucone w lesie w pobliżu miasteczka. Można by je uznać za dzieło dzikich zwierząt, gdyby nie to, że po miesiącu zostają znalezione następne, identycznie pokiereszowane. Cały Olsztynek jest jak jedna beczka prochu, wystarczy iskra, by podpalić lont. Kto mógł dopuścić się takiej zbrodni? Zdradzony narzeczony? Ruscy? A może to dzieło szaleńca? Milicja rozpoczyna śledztwo, a raczej rozpoczyna je Malewski, który jako jedyny dąży do poznania prawdy. Nie ma jednak pojęcia, jak trudne zadanie go czeka. W mazurskich lasach zalęgły się siły, na które pistolet, nóż i gołe pięści to stanowczo zbyt mało... Polscy miłośnicy twórczości Stephena Kinga doczekali się wreszcie powieści, która umiejętnie łączy elementy opowieści obyczajowej z nadnaturalnymi i przyprawiającymi o drżenie serca zdarzeniami. "U Aleksandry Borowiec powojenny Olsztynek jest jak ziemia niczyja, czarna dziura bezprawia. Codzienność jest przesiąknięta zbrodnią, powietrze ciężkie od krzywd, a mrok gęsty jak krzepnąca krew, którą spija złe. To mazurska baza ludzi umarłych, miejsce dla straceńców. Niepokojąca lektura. Ale dobrze się o tym czyta". Anna Trojanowska, autorka "Człowieka z brzytwą" "Książek takich jak »Gwiazda szeryfa« powstaje niewiele. Głównym bohaterem jest... milicjant. Akcja rozgrywa się w... Olsztynku. Jeszcze nie opadł wojenny kurz, jeszcze nie umocniła się nowa władza, a już pojawiają się... potwornie pokawałkowane zwłoki. Debiut Aleksandry Borowiec zaskakuje pozytywnie na każdym kroku: od pełnokrwistych, wielowymiarowych bohaterów, poprzez bogate i dobrze rozbudowane tło historyczne, świetne dialogi, kończąc na tajemniczej zbrodni i bardzo zaskakującym zakończeniu. Zaraz... Czy na pewno przed chwilą napisałem, że to debiut?" Konrad Urbański, LITTELRATURA "Powieść obyczajowa, kryminalna, historyczna i horror w jednym? Dlaczego nie! Aleksandra Borowiec płynnie przechodzi z jednego gatunku w drugi, zapewniając czytelnikowi lekturę, od której naprawdę ciężko się oderwać". kryminalnatalerzu.pl [Powyższy opis pochodzi od wydawcy].
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Zupełnie niezły, kryminał(?). Minus gwiazdka za zakończenie i dziwaczny, zupełnie nie pasujący do książki tytuł.
  • Kiedy dotarł do mnie egzemplarz tej powieści, miałam spore obawy co do niej. Debiut na ponad 600 stron - cóż, poczułam zapowiedź nudy i ciężkiej przeprawy. Och, jak bardzo się pomyliłam 🙈 • 🥃 • Ta powieść jest z całą pewnością nietuzinkowa. Z jednej strony to kryminał, w którym tajemnicze zabójstwa, dokonywane w lesie, pod osłoną nocy, spędzają sen z powiek Stefanowi Malewskiemu - nowoprzybyłemu do Olsztynka detektywowi. • Z drugiej to powieść obyczajowa ze świetnym rysem historycznym. Olsztynek pokazany jest w momencie kiedy Sowieci odbijają go spod władzy niemieckiej. Widzimy ruiny domów, spalony i zniszczony dobytek, przepędzanych lub uciekających mieszkańców. Z opowieści mieszkańców dowiadujemy się też o zbrodniach Sowietów, wprowadzających własne rządy. Widzimy układy i układziki. Jesteśmy świadkiem lewych interesów i łapówkarstwa. • A bimber...leje się rzeką. • 🥃 • Na drugi dzień po przyjeździe Malewskiego zostaje odnaleziona pierwsza ofiara, miesiąc później kolejna, a potem następne. Okropnie zmasakrowane zwłoki, bez wnętrzności zostają porzucone w lesie pod miasteczkiem. Śledztwo, które rozpoczyna detektyw nie jest proste - utrudniane przez nieprzychylnego przełożonego i jego sprzymierzeńców, którzy obawiają się ujawnienia ich szemranych przedsięwzięć. Stefan jednak jest uparty i choć słono płaci za swoją zawziętość nie ustaje w poszukiwaniach sprawcy. A finał... cóż, tutaj odnajdujemy właśnie kolejną stronę powieści, czyli wątek fantastyczny, mocno związany z ludowymi wierzeniami. • 🥃 • Bardzo podobała mi się autentyczność bohaterów. Ich sposób mówienia, w zależności od pochodzenia, wierzenia, sposób bycia i przekonania - to wszystko udało się uchwycić autorce. Podobał mi się też sam klimat powieści- tajemniczy, nieco mroczny, w którym ma się wrażenie, że zło czai się tuż za rogiem. • 🥃 • Książka ta jest moim zdaniem godna polecenia, a te 600 stron pochłania się nie wiadomo kiedy. Dodatkowo być może nie jest to ostatni tom o przygodach Malewskiego, bo przecież... Lejka żyje.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo