Historia kolorów

Tytuł oryginalny:
Colours of history
Autor:
Clive Gifford
Ilustracje:
Marc-Étienne Peintre
Tłumacz:
Hanna Pasierska
Wydawca:
Nasza Księgarnia (2020)
ISBN:
978-83-10-13471-4
Autotagi:
druk
ikonografia
książki
publikacje popularnonaukowe
5.0

Dlaczego cesarze rzymscy nosili purpurę? Który barwnik robi się z rozgniecionych chrząszczy? Dlaczego rzekę Chicago zabarwia się na zielono? Każdy odcień, od cynobru po grynszpan, opowiada własną historię. Weź udział w barwnej podróży i odkryj, jaką rolę kolory odegrały w dziejach. Clive Gifford to nagradzany pisarz z doświadczeniem dziennikarskim specjalizujący się w publikacjach dla dzieci - zarówno w powieściach, jak i literaturze faktu. Jego książkę "Eye Benders" (Ivy Press) uhonorowano w 2014 roku Royal Society Young People’s Book Prize. Autor otrzymał również m.in. School Library Association’s Information Book Award i był nominowany do Blue Peter Book Award. Marc-Etienne Peintre urodził się w Troyes we Francji. Studiował ilustrację w szkole Émile’a Cohla w Lyonie, a następnie przeprowadził się do Paryża, gdzie pracuje jako ilustrator czasopism i książek obrazkowych. Posługuje się zabawnym i niekonwencjonalnym stylem, w znacznej mierze wykorzystującym barwy i faktury.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Zazwyczaj oceniam książki nie w oparciu o porównanie z innymi przeczytanymi pozycjami, a o to czy są warte przeczytania jeśli chodzi o dany gatunek oraz target dla którego powstały. Dlatego z czystym sumieniem daję "Historii Kolorów" 10/10. I mimo, że zapewne nie znajdzie się w moich ulubieńcach życia (to nie ten typ książki), to uważam, że ma wszystko czego potrzeba ilustrowanej pozycji informacyjnej - piękne obrazki, ciekawą i zwięzłą treść oraz nieoczywiste ciekawostki. • "Historia Kolorów" to spacer przez wiele odcieni tęczy (i nie tylko) z wyjaśnieniem jak powstała dana barwa, skąd wzięła nazwę oraz gdzie historycznie znalazła swoje miejsce. A wszystko to zwizualizowane przepięknymi rysunkami Marc-Etienne Peintre'a. • UWAGA! Niech was też nie zmyli tematyka - to wcale nie jest książka stricte dziecięca. Bo czy ktoś z Was powie mi dlaczego dawniej chłopcy nosili się na różowo, który barwnik robi się z rozgniecionych chrząszczy oraz jakiego koloru odcieniem jest grynszpan?
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo