Sprawa Hoffmanowej

Autor:
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
Wydawcy:
Znak Literanova (2023)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2019)
Znak Litera Nova (2019)
ISBN:
978-83-240-4822-9, 978-83-240-9677-0
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
3.4 (8 głosów)

Góry strzegą tajemnic lepiej niż ludzie. „Co stało się pod Lodową Przełęczą?” „Tajemnicza śmierć trzech osób!” „Dwie noce przy zwłokach” - takimi nagłówkami wita zakopiańskich turystów sierpniowy poranek 1933 roku. Kilka dni wcześniej w góry wyrusza prokurator Hoffman z dwunastoletnim synem i żoną - byłą gwiazdą warszawskich kabaretów, budzącą pożądanie i zazdrość przepiękną Mirą. Do Zakopanego wraca tylko ona, a na Lodowej Przełęczy ratownicy znajdują ciała jej męża, pasierba i młodego mężczyzny. Opinia publiczna nie ma wątpliwości - Hoffmanowa jest winna. Ona sama jest w szoku, niczego nie pamięta, nie potrafi się bronić. Jaką straszną tajemnicę kryją góry, a jaką sama Mira? Co się stało podczas wyprawy? Dlaczego Hoffmanowa nie zeszła po pomoc i spędziła przy zwłokach dwie noce? Przedwojenne Zakopane, tajemnica z przeszłości i historia wstrząsająca bardziej niż słynna sprawa Gorgonowej. Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książkę bardzo dobrze się czyta, świetnie lekkie pióro. Pięknie opisane Zakopane lat 30 - tych XIX wieku.
  • Świetnie opowiedziana historia rodziny Hoffmanów, z lekkim nawiązaniem do tragicznego wydarzenia w Tatrach. Opisy miejsc, przyrody i gór ruszają wspomnienia o miejscach odwiedzanych w Zakopanem i Tatrach.
  • Szkoda, że nie można dać 0 gwiazdek. Przeczytałam do połowy i nie dałam rady dalej. Książka zdecydowanie nie dla tych, którzy szukają wartkiej akcji w układzie: trup i poszukiwanie mordercy bez wstawek z wulgarnie wg mnie opisanym seksem u fotografa. Przeplatanki bardziej i mniej odległa przeszłość oraz teraźniejszość tylko gmatwały fabułę. Może na końcu książki okazałoby się, że ma to sens ale nie zaciekawiło mnie nic żeby to sprawdzić i brnąć dalej.
  • Katarzyna Zyskowska po raz kolejny nie rozczarowała.W cudowny sposób oddała w swojej powieści klimat Zakopanego lat trzydziestych.Przerzucając kolejne kartki wędrowałam z bohaterami górskimi szlakami poznając jednocześnie życie tutułowej Hoffmanowej.Morderczyni ? Czy moze ofiary nieszczęsliwych zdarzeń?To już dowiecie sie państwo sami czytając tę ksiązkę.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo