Factfulness:

dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli Jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

Tytuł oryginalny:
Factfulness
ten reasons we're wrong about the world and why things are better than you think,
Autorzy:
Anna Rosling-Ronnlund
Hans Rosling (1948-2017)
Tłumacz:
Monika Popławska
Lektor:
Robert Mazurkiewicz
Wyd. w latach:
2007 - 2023
Wydane w seriach:
Czytak Larix
ISBN:
978-83-8008-499-5, 978-83-8008-549-7
978-83-8265-197-3
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
publikacje popularnonaukowe
Więcej informacji...
4.2 (5 głosów)

Factfulness: nawyk wygłaszania opinii w oparciu o niepodważalne fakty.

Kiedy ktoś zadaje nam proste pytania na temat światowych trendów – np. jaki procent światowej populacji żyje w biedzie; dlaczego liczba ludności na świecie rośnie; jaki procent dziewcząt kończy szkołę podstawową – zwykle udzielamy błędnych odpowiedzi. I to do tego stopnia, że szympans, który wybiera je losowo, uzyskuje lepszy wynik od nauczycieli, dziennikarzy, laureatów nagrody Nobla czy też bankierów inwestycyjnych.

W książce Factfulness profesor zdrowia międzynarodowego i wykładowca konferencji TED, Hans Rosling, wraz z dwoma wieloletnimi współpracownikami, Anną i Olem, proponują nowe, choć dość radykalne wyjaśnienie tego zjawiska. Opisują dziesięć instynktów, które zakłócają nasz punkt widzenia – począwszy od tendencji do podziału świata na dwa obozy („my” i „oni”), poprzez sposób, w jaki odbieramy informacje medialne (w których dominuje strach), a kończąc na tym, jak postrzegamy postęp (zwykle zakładamy, że wszystko idzie ku gorszemu).

Okazuje się, że nasz świat pomimo swoich niedoskonałości, znajduje się w znacznie lepszym stanie niż się spodziewamy. Nie oznacza to, iż prawdziwe zagrożenia nie istnieją. Jednak gdy nieustannie martwimy się o wszystko, zamiast skupiać się na faktach i na ich podstawie budować sobie obraz świata, możemy nie zauważyć tego, co naprawdę nam zagraża.

Inspirująca i rewolucyjna, pełna interesujących anegdot i poruszających historii. Factfulness jest książką, którą należy przeczytać, ponieważ zmieni ona twój sposób postrzegania świata.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Niestety książka jest oparta na błędnych danych. Polecam artykuł "Czy kapitalizm wyciąga ludzi z biedy?" Jasona Hickela (i przy okazji jego książkę "Mniej znaczy lepiej") w magazynie Kontakt.
  • Lektura skłaniająca do refleksji Oparta na dany h statystycznych.Pokazuje,jak często utożsamiamy nasze odczucia z faktami.Odczucia nie faktami Dobrze się czyta,ciekawe spostrzeżenia o otaczającym nas świecie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:ten reasons we're wrong about the world and why things are better than you think, Tytuł oryginału Jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
Autorzy:Anna Rosling-Ronnlund Hans Rosling (1948-2017)
Tłumacz:Monika Popławska
Lektor:Robert Mazurkiewicz
Wydawcy:Legimi (2023) Media Rodzina (2018-2023) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2019) NASBI (2018) ebookpoint BIBLIO (2018)
Serie wydawnicze:Czytak Larix
ISBN:978-83-8008-499-5 978-83-8008-549-7 978-83-8265-197-3
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura stosowana MP3 muzyka nagrania nagrania muzyczne nuty pliki i bazy danych publikacje popularnonaukowe zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 20 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo