Nie pora na łzy

Autor:
Edyta Świętek
Lektor:
Katarzyna Puchalska
Wydawcy:
Wydawnictwo Replika (2014-2022)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca (2007-2019)
ISBN:
978-83-66790-52-0, 978-83-67295-28-4
978-83-7674-737-8, 978-83-8097-231-5
Autotagi:
audiobooki
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
rodzina
Więcej informacji...
4.2 (9 głosów)

Nie pora na łzy to pierwszy tom otwierający nowy cykl powieści autorstwa Edyty Świętek Nowe czasy. Dzięki tej lekturze przeniesiemy się w niezapomniany świat lat 90 Nowej Huty i okolic Krakowa.Historia jest niezwykle klimatyczna i oddaje pełen obraz minionych lat.W powieści śledzimy losy rodziny Pawłowskich i Szymczaków.Autorka świetnie wykreowała głównych bohaterów.Postacie są bardzo realne,choć każdy jest inny i przeżywa swoje rozterki i dylematy ich życie to ciągła gonitwa za godnym bytem i pieniędzmi.Świat lat 90 to nie tylko kasety VHS,bazary i disco polo ale także podziały klasowe.Edyta Świętek w swojej książce skupia wszystkie najważniejsze problemy ludzi tamtych czasów.Zaczyna być widać jak młodzi przełamują wszelkie schematy,próbują swoich możliwości i starają się żyć inaczej. Nie pora na łzy to powieść obyczajowa ukazująca zachodzące w zmiany w świecie i w ludziach.Trudne wybory,moralne dylematy,relacje rodzinne i różne oblicza miłość,nie zawsze tej spełnionej. Polecam wszystkim czytelnikom, którzy są gotowi na pełną sentymentów podróż do lat 90.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Edyta Świętek - cykl : NOWE CZASY • cz. I - NIE PORA NA ŁZY • cz. II - PRZEMINĄ SMUTNE DNI • Ta dylogia wprowadza czytelnika w lata 90 - te, które przynoszą ogromne zmiany w życiu pokolenia Nowej Huty. Skończył się komunizm, odbyły wolne wybory, zniknęły znienawidzone symbole tych czasów, ale radość przyćmiewają trudy raczkującego kapitalizmu : bezrobocie, niekorzystne umowy o pracę, groza codziennego dnia, wzrastająca przestępczość,. Ale tez rozwój bazarów, pierwszych prywatnych przedsiębiorstw i pracodawców, często nieludzko wykorzystujących swych podwładnych i zaczyna raczkować rynek narkotyków. • Są to czasy, gdy w dorosłe życie wchodzi najmłodsze pokolenie Szymczaków i Pawłowskich, bohaterów wielotomowego "Spaceru Aleją Róż" • POLECAM tę drugą odsłonę nowohuckiej historii, nie tej podręcznikowej, ale tej wziętej prosto z życia, często przepełnionej goryczą i smutkiem, ale i też muzyką zespołów disco polo, muzyką chodnikową wówczas triumfującą. • Nadzieją, jaką rysuje autorka, jest wszechobecna rodzina, miłość i przyjaźń. Bo "siła więzi rodzinnych posiada wielką moc" (...) straciliśmy bliskie osoby i zawiódł nas członek rodziny. Ale (...) jesteśmy siłą. Póki trzymamy ze sobą (...) , póty nic nie może nas zniszczyć (...). To nadawało sens powojennym losom Szymczaków i i jest wykładnią życia bohaterów.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:22023
Autor:Edyta Świętek
Lektor:Katarzyna Puchalska
Wydawcy:Wydawnictwo Replika (2014-2022) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca (2007-2019)
Serie wydawnicze:Nowe czasy Czytak Larix Spacer Aleją Róż Wielkie Litery.pl Czytak Larix 22009-22023
ISBN:978-83-66790-52-0 978-83-67295-28-4 978-83-7674-737-8 978-83-8097-231-5
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza rodzina wielka czcionka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 27 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo