Dziewczęta wygnane

Autor:
Maria Paszyńska
Wydawcy:
Książnica - Publicat. Oddział (2018-2023)
Fundacja Klucz na Rzecz Edukacji i Upowszechniania Czytelnictwa Osób Niewidomych i Słabowidzących (2021)
Wydawnictwo Pascal (2018)
Wydane w seriach:
Owoc granatu
Owoc granatu/Maria Paszyńska
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.7 (19 głosów)

Lato 1939 roku, Kresy. Elżbieta i Stefania, wchodzące w dorosłość bliźniaczki, spędzają beztroskie wakacje w dworku dziadków. Sielankową atmosferę przerywa warkot niemieckich samolotów. Wkrótce ze wschodu nadciąga kolejne zagrożenie: Armia Czerwona. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie. Dziewczęta nie przypuszczają nawet, co szykuje dla nich los i jaką cenę przyjdzie im zapłacić za każdy dzień życia. Pierwsza część trylogii „Owoc Granatu” to opowieść o miłości, rodzinie, wierności i odpowiedzialności, zawsze i pomimo wszystko. Oparta na faktach wstrząsająca historia wygnanych kobiet, których tułaczy szlak wiódł z Rzeczypospolitej przez Syberię aż na Bliski Wschód. Przeczytałam i zamarłam z zachwytu. Cóż to jest za historia! Ile w niej emocji! Porywająca opowieść o kresowych dziewczętach - zaczyna się niewinnie i lekko, by za moment wbić czytelnika w fotel i poruszyć go do głębi. Obok tej powieści nie można przejść obojętnie. Gorąco polecam! Edyta Świętek, pisarka, autorka sagi „Spacer Aleją Róż”[www.azymut.pl].
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Pierwszy tom sagi bardzo dobry, świetnie się czyta, historia wciąga, natomiast kolejne nie utrzymały poziomu , drugi to to romansidło w połączeniu z książką kucharską, trzeci romansidło i polityka, a czwarty ostatni zlepek romansu i niedorzecznych sytuacji. Niestety mi tę pozycję nie przypadły do gustu, szkoda, nastawiłam się na coś o wiele ciekawszego.
  • Rewelacyjna saga, czyta się jednym tchem i przeżywa losy dwóch siostr. Wygnanie, Sybiera, glód, chęc przetrwania za każdą cenę, która powoduje traumę i bliznę do końca życia. Ocalenie, życie w Iranie, losy sióstr z pozoru oddzielne, ale przeplatające się co jakiś czas. Miłosć do jednego mężczyzny, która splata losy sióstr i jednocześnie rozdziela. A pomiędzy tym oddanie,przyjazń i miłośc Mehrdada do Elżbiety...świetna seria warta polecenia!
  • Książka wciągnęła mnie i autentycznie przeżywałam losy sióstr. Nie mogłam oderwać się od lektury która daje dużo do myślenia.
  • ** spoiler alert ** Opowieść o sile instynktu przetrwania i dbania o bliskich. Piętnastoletnie bliźniaczki, Stefania i Elżbieta, niedługo po wkroczeniu Armii Czerwonej na wschodnie kresy II Rzeczpospolitej zostają wraz z matką i młodszym bratem wywiezione na Syberię. W drodze dwuletni Lucjan umiera, a matka wpada w prawie katatoniczny stan i sama umiera niedługo po przyjeździe na miejsce obozu pracy. Elżbieta, mimo bycia panienką z dobrego domu nawykła do pracy w lesie i gospodarstwie, musi zadbać o siebie i siostrę, która nie nadaje się do ciężkiej pracy. Jednak, gdy zostają ogłoszone amnestia dla Polaków i utworzenie armii Andersa, udaje się im dotrzeć do punktu zbiorczego i wyjechać do Iranu.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
justyna.borkowska24
Opis
Autor:Maria Paszyńska
Lektor:Elżbieta Kijowska
Wydawcy:Książnica - Publicat. Oddział (2018-2023) Fundacja Klucz na Rzecz Edukacji i Upowszechniania Czytelnictwa Osób Niewidomych i Słabowidzących (2021) Wydawnictwo Pascal (2018)
Serie wydawnicze:Owoc granatu Owoc granatu/Maria Paszyńska
ISBN:978-83-245-8310-2 978-83-245-8315-7 978-83-245-8338-6 978-83-271-6478-0 978-83-271-6581-7 978-83-66346-72-7
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD DAISY dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 24 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo