• Pierwszy tom sagi bardzo dobry, świetnie się czyta, historia wciąga, natomiast kolejne nie utrzymały poziomu , drugi to to romansidło w połączeniu z książką kucharską, trzeci romansidło i polityka, a czwarty ostatni zlepek romansu i niedorzecznych sytuacji. Niestety mi tę pozycję nie przypadły do gustu, szkoda, nastawiłam się na coś o wiele ciekawszego.
  • Rewelacyjna saga, czyta się jednym tchem i przeżywa losy dwóch siostr. Wygnanie, Sybiera, glód, chęc przetrwania za każdą cenę, która powoduje traumę i bliznę do końca życia. Ocalenie, życie w Iranie, losy sióstr z pozoru oddzielne, ale przeplatające się co jakiś czas. Miłosć do jednego mężczyzny, która splata losy sióstr i jednocześnie rozdziela. A pomiędzy tym oddanie,przyjazń i miłośc Mehrdada do Elżbiety...świetna seria warta polecenia!
  • Książka wciągnęła mnie i autentycznie przeżywałam losy sióstr. Nie mogłam oderwać się od lektury która daje dużo do myślenia.
  • ** spoiler alert ** Opowieść o sile instynktu przetrwania i dbania o bliskich. Piętnastoletnie bliźniaczki, Stefania i Elżbieta, niedługo po wkroczeniu Armii Czerwonej na wschodnie kresy II Rzeczpospolitej zostają wraz z matką i młodszym bratem wywiezione na Syberię. W drodze dwuletni Lucjan umiera, a matka wpada w prawie katatoniczny stan i sama umiera niedługo po przyjeździe na miejsce obozu pracy. Elżbieta, mimo bycia panienką z dobrego domu nawykła do pracy w lesie i gospodarstwie, musi zadbać o siebie i siostrę, która nie nadaje się do ciężkiej pracy. Jednak, gdy zostają ogłoszone amnestia dla Polaków i utworzenie armii Andersa, udaje się im dotrzeć do punktu zbiorczego i wyjechać do Iranu.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo