Piąta pora roku

Tytuł oryginalny:
Fifth season
Autor:
Nora K. Jemisin
Tłumacz:
Jakub Małecki
Wydawca:
Wydawnictwo Sine Qua Non (2016)
Wydane w seriach:
Pęknięta ziemia
Imaginatio
Broken Earth
ISBN:
978-83-7924-698-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.8 (6 głosów)

Rozpoczął się czas końca. Rozpoczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plującą popiołem. Rozpoczął się śmiercią syna i porwaniem córki. Rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran. Oto Bezruch, przywykły do katastrof świat, gdzie mocą ziemi włada się jak bronią. I gdzie nie ma litości. Essun, kobieta z pozoru zwyczajna, za nic ma nadchodzącą zagładę. Jej mąż właśnie jedno z ich dzieci zabił, a drugie uprowadził. Pogrążona w żałobie i rozdarta rozpaczą, przemierza dogorywający świat. Jest zdolna dokonać jeszcze większych zniszczeń, jeśli pomoże jej to odzyskać córkę.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Narracja, której tak obawiałam się w tej książce ostatecznie nie była taka zła, dosyć szybko ogarnęłam co się dzieje. Dosyć zaciekawił mnie ten dystopijny świat, w którym balkony czy ozdoby uznaje się za zbędne, ponieważ ulegną one zniszczeniu podczas trzęsień ziemi. Kreacja bohaterów również na plus, co nie znaczy że ich kocham, w moim dobrym dniu ich toleruje. W połowie książki zaczęłam się nudzić, dopiero podczas końcówki akcja mocno ruszyła do przodu. Brakowało mi jakiejkolwiek mapy, która pokazywałaby miejsca , w których rozgrywały sie dane wydarzenia. Świat jest ciekawie zbudowany, nadal nie dokońca rozumiem podziały społeczne, ale raczej sięgnę po 2 tom.
  • Porywająca historia na pograniczu sci-fi i fantasy, która nie stroni do wątków równościowych. Od razu sięgam po kolejną część tej trylogii.
  • Niestety pozycja mnie rozczarowała. Pod płaszczykiem książki fantasy dotyka wielu problemów społecznych. Wszystkie one są ważne, ale w takim nagromadzeniu i przerysowaniu stają się karykaturą i nie skłaniają do refleksji a jedynie zniechęcają. Nie sięgnę po kolejne tomy.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo