• Narracja, której tak obawiałam się w tej książce ostatecznie nie była taka zła, dosyć szybko ogarnęłam co się dzieje. Dosyć zaciekawił mnie ten dystopijny świat, w którym balkony czy ozdoby uznaje się za zbędne, ponieważ ulegną one zniszczeniu podczas trzęsień ziemi. Kreacja bohaterów również na plus, co nie znaczy że ich kocham, w moim dobrym dniu ich toleruje. W połowie książki zaczęłam się nudzić, dopiero podczas końcówki akcja mocno ruszyła do przodu. Brakowało mi jakiejkolwiek mapy, która pokazywałaby miejsca , w których rozgrywały sie dane wydarzenia. Świat jest ciekawie zbudowany, nadal nie dokońca rozumiem podziały społeczne, ale raczej sięgnę po 2 tom.
  • Porywająca historia na pograniczu sci-fi i fantasy, która nie stroni do wątków równościowych. Od razu sięgam po kolejną część tej trylogii.
  • Niestety pozycja mnie rozczarowała. Pod płaszczykiem książki fantasy dotyka wielu problemów społecznych. Wszystkie one są ważne, ale w takim nagromadzeniu i przerysowaniu stają się karykaturą i nie skłaniają do refleksji a jedynie zniechęcają. Nie sięgnę po kolejne tomy.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo