Chciwość:

jak nas oszukują wielkie firmy

Autor:
Paweł Reszka
Lektor:
Wojciech Chorąży
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2017)
Wydawnictwo Czerwone i Czarne (2016)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 21514-21531
ISBN:
978-83-7700-228-5
Autotagi:
audiobooki
finanse
poradniki i przewodniki
Więcej informacji...
3.0 (5 głosów)

Zapewne jesteś, Czytelniku, klientem banku albo towarzystwa ubezpieczeniowego. Zanim na nowo zerkniesz w swoją umowę, przeczytaj tę książkę. To zapis rozmów, które Paweł Reszka, jeden z najlepszych polskich dziennikarzy śledczych, przeprowadził z kilkunastoma pracownikami albo byłymi pracownikami największych renomowanych banków, firm doradztwa finansowego i towarzystw ubezpieczeniowych. Z tych rozmów wyłonił się jednoznaczny obraz: w instytucjach finansowych każdego z nas starają się oszukać. To nie są jednostkowe przypadki naciągania klientów - to system. System, który działa od samej góry - prezesów banków i rad nadzorczych, do samego dołu - czyli zwykłych sprzedawców. System jest prosty: żyjemy z prowizji, więc wciskamy klientowi wszystko - począwszy od niepotrzebnego ROR-u, kredytu, którego nigdy nie spłacisz, po polisolokaty, na których można tylko stracić. "Pracownik banku: wszyscy wiedzieliśmy, że to, co oferujemy - polisolokaty, ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne itp. - jest toksyczne, że klient na pewno nie zarobi, a najprawdopodobniej straci swoje pieniądze. Od wciskania takich produktów mieliśmy prowizję. Sprzedawaliśmy więc nawet rodzinie i przyjaciołom.“ Paweł Reszka - jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy śledczych i politycznych, laureat wielu nagród. Pracował w "Rzeczpospolitej“, "Dzienniku“, teraz jest związany z "Tygodnikiem Powszechnym“. Współautor (razem z Michałem Majewskim) bestsellerowych książek Daleko od Wawelu i Daleko od miłości, pokazujących kulisy Pałacu Prezydenckiego za kadencji Lecha Kaczyńskiego i rządów Donalda Tuska.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka średnia - jednak uwidacznia zachowania nie tylko wielkich firm, ale też zwykłych ludzi. Że się nie zastanawiamy nad konsekwencjami i mamy małą wiedzą prawno - ekonomiczną.
  • Niby wiadomo, że jak się wchodzi we współpracę czy to z bankiem, czy z inną instytucją finansową, to musimy liczyć się z tym, że nasze dobro i nasz zysk jest na szarym końcu. Najpierw musi zarobić instytucja, potem długi ciąg pośredników i, jeśli coś zostanie, dopiero my. Ale i tak dajemy się nabrać na piękne reklamy, wizje dostatniego życia na emeryturze czy zabezpieczenie w razie kłopotów. Książka Pawła Reszki bezlitośnie pokazuje nam, jak naprawdę działają rynki finansowe i z czego czerpią korzyści. Jest to obraz iście przerażający! Ale książka podpowiada również, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu jakichkolwiek umów i o co pytać doradców. Lektura obowiązkowa dla wszystkich.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Agula
Opis
Inne tytuły:21528
Autor:Paweł Reszka
Lektor:Wojciech Chorąży
Wywiad:Paweł Reszka
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2017) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (2016)
Serie wydawnicze:Czytak Larix Czytak Larix 21514-21531
ISBN:978-83-7700-228-5
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD finanse książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana MP3 nagrania poradniki i przewodniki zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 21 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo