Kto mi dał skrzydła:

rzecz o Janie Kochanowskim

Autor:
Janina Porazińska (1888-1971) ...
Ilustracje:
Leonia Janecka (1909-1983) ...
Wyd. w latach:
1957 - 1997
Wydane w seriach:
Narodowa Biblioteka Lektur Szkolnych
ISBN:
83-07-01248-1, 83-7162-205-8
83-07-01-248
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.0

Powieść biograficzna dla młodzieży autorstwa Janiny Porazińskiej opublikowana po raz pierwszy w 1957 roku. Powieść jest fabularyzowaną biografią Jana Kochanowskiego - polskiego poety epoki renesansu. W powieści autorka odtwarza życie poety od czasów wzrastania w domu rodzinnym, poprzez studia w Krakowie i Padwie, lata służby w charakterze dworzanina, wreszcie okres gospodarowania w rodzinnym Czarnolesie. Autorka, często odwołuje się do historycznych dokumentów z epoki, a także cytuje fragmenty utworów poety, w kontekście opisywanych wydarzeń. (źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/59092/kto-mi-dal-skrzydla-rzecz-o-janie-kochanowskim)
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Tak do trochę więcej niż pół książki - rewelacja. Szybkie tempo i mnóstwo zdarzeń. Potem niestety tempo opowieści bardzo zwalnia i książka staje się bardziej refleksyjna. Takie dwa w jednym. Ta druga część bardziej może się przydać w szkole gdyż jest tu bardzo dużo fraszek i wierszy wplecionych zgrabnie opowieść (wraz z tłumaczeniem o co właściwie chodziło poecie). Mnie jednak najbardziej "porwał" barwny świat renesansu polskiego, mieszczaństwa, dworu, życia studenckiego opisany w pierwszej części. Czytanie co prawda utrudniały trochę wplecione tu i ówdzie słowa z "epoki" ale z czasem można do nich przywyknąć. • Podsumowując - ciekawa książka pokazująca zarówno życie Jana Kochanowskiego w "strawnej" dla czytelnika formie jak i też opisująca różne postacie z epoki,ciekawostki czy zwyczaje lub wydarzenia wtedy mające miejsce. A w końcowej części poprzez to przeplatanie wierszy i fraszek, opisami normalnego życia poety, dodająca "głębi uczuciowej" jego twórczości. • Zaś na końcu książki znajdziemy niewielki ale przydatny słowniczek trudniejszych wyrazów.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:dla starszych dzieci rzecz o Janie Kochanowskim
Autorzy:Janina Porazińska (1888-1971) Joanna Porazińska
Ilustracje:Leonia Janecka (1909-1983) Maria Wieczorek-Heidrich Andrzej Heidrich (1928-2019) Maria Wieczorek
Wydawcy:Wydawnictwo Siedmioróg. (1997) Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik (1957-1987) Zakład Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych (1982) Wydaw. Łódzkie (1968) Czyt (1966)
Serie wydawnicze:Narodowa Biblioteka Lektur Szkolnych
ISBN:83-07-01248-1 83-7162-205-8 83-07-01-248
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie dokumenty elektroniczne druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza renesans rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 113 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo