Cudowne życie Edgara Minta

Tytuł oryginalny:
Miracle life of Edgar Mint
Autor:
Brady Udall
Tłumacz:
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2004)
ISBN:
978-83-240-0385-3
Autotagi:
druk
książki
powieści
4.5 (2 głosy)

"Cudowne życie Edgara Minta" to brawurowo napisana powieść, która najpierw narzuca czytelnikowi pytanie "Czy może być jeszcze gorzej?", a potem "Czy to się może mimo wszystko dobrze skończyć?". Edgar to siedmioletni pół-Apacz mieszkający w rezerwacie wraz z matką pijaczką i babką. Pewnego dnia koło pocztowej furgonetki miażdży mu czaszkę. Odznaczający się cudowną żywotnością chłopiec nie umiera, lecz trafia do szpitala, ale rodzina, przekonana, że nie wyszedł z wypadku cało, przestaje się nim interesować. Czy może być gorzej? Tak, to dopiero preludium groteskowej odysei Edgara od szpitala przez internat dla Indian do rodziny zastępczej, początek serii spotkań z dorosłymi - wariatami, oszustami, cwaniakami czy "życzliwymi" - i nie mniej groźnymi rówieśnikami (białych charakterów jest tu niewiele). Czy to się może dobrze skończyć?... Przyrównywana do "Lotu nad kukułczym gniazdem" powieść Udalla, zgodnie z najlepszą tradycją literatury amerykańskiej, ukazuje społeczeństwo z perspektywy outsidera. Los Edgara, który pozostaje dobry i ufny mimo okropności fundowanych mu przez współczesny świat, jest do tego świata nader dobitnym komentarzem. "Nadzwyczajna książka... rozśmiesza do łez... niepodobna do wszystkiego, co czytaliście do tej pory". "Newsweek".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Na książkę "Cudowne życie Edgara Minta" B. Udalla trafiłam przypadkiem na lubimyczytc.pl. Zachęcona opisem i dość wysoką oceną wypożyczyłam ją z biblioteki. Po przeczytaniu pierwszego zdania, wiedziałam że będzie ciekawa. A dlaczego? Ano dlatego, że dowiedziałam się z niego, iż głowny bohater Edgar Mint w wieku siedmiu lat miał wypadek. I nie był to byle jaki wypadek. Nieczęsto się bowiem zdarza żeby listonosz najechał komuś na głowę... furgonetką. • Edgar nie miał cudownego życia. Przez pierwsze lata mieszkał z babcią wariatką i matką, której jedynym zajęciem było picie piwa i zawieszanie pustych puszek na drzewie przed domem. To co działo się po wypadku też nie można nazwać cudownym. Nie można też powiedzieć, że miał normalne życie. • Historia tego chłopca po prostu mnie pochłonęła. Można się wzruszyć, pośmiać, poczuć obrzydzenie, współczucie, wściekłość i całe mnóstwo innych emocji. Podsumowując, to bardzo dobra książka o chłopcu, który miał kufer ze słowami.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo