Dom orchidei

Tytuł oryginalny:
Hothouse flower
Autor:
Lucinda Riley (1965-2021)
Tłumaczenie:
Anna Dobrzańska-Gadowska
Anna Dobrzańska
Wydawcy:
Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2012-2016)
Świat Książki (2015)
ISBN:
978-83-7659-636-5, 978-83-7659-637-2
978-83-7985-855-2, 978-83-7659-637-5
Autotagi:
druk
książki
powieści
4.7 (3 głosy)

Julia Forrester, słynna pianistka, zrozpaczona po śmierci męża i ukochanego syna, szuka spokoju na angielskiej prowincji. Jednak przewrotny los i przypadkowa wizyta w wiekowym dworze Wharton Park sprawiają, że zamiast ukojenia odnajduje miłość i natrafia na trop rodzinnej tajemnicy. Kiedy do rąk Julii trafia pamiętnik z okresu drugiej wojny światowej, napisany przez lorda Harry'ego Crawforda, syna ówczesnego właściciela majątku, kobieta odkrywa prawdę o nieszczęśliwej miłości angielskiego arystokraty do Lidii, pięknej, młodej Tajki. Dzięki opowieściom swej babki, niegdyś pokojówki w Wharton Park, Julia poznaje bolesną historię opartą na zdradzie, kłamstwie i cierpieniu, która na zawsze połączyła losy dwóch rodzin. Kiedy wraca do Francji, by rozprawić się ze swymi demonami i ostatecznie pożegnać się z nieżyjącym synkiem i mężem, okazuje się, że jej mąż, Xavier, żyje, a prawda o wypadku, w którym zginął jej syn, jest inna niż do tej pory sądziła. Czy powrót do Tajlandii, magicznego miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, pomoże Julii odzyskać upragniony spokój i uporządkować życie, które legło w gruzach?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dom orchidei to powieść która rozgrywa się na dwóch płaszczyznach, współcześnie i w latach 1939-47. • Współcześnie: Julia po stracie męża i ukochanego synka podczas wypadku we Francji, wraca do domu swojej młodości Wharton Park, gdzie mieszkała z dziadkami. Tu spotyka obecnego właściciela posiadłości, Kita, który planuje sprzedaż upadającej i zadłużonej posiadłości i zaczyna między nimi iskrzyć, chociaż oboje są po przejściach. • Podczas remontu robotnicy znajdują pamiętniki z czasów II wojny pisane przez ówczesnego właściciela domu , który skrywa tajemnice rodziny sprzed lat. Babcia Julii która była pokojówką we dworze opowiada im, co się wtedy wydarzyło. • Julia i Kit zaczynają planować dalszą wspólna przyszłość, Julia wyjeżdża do Francji, żeby pożegnać się z przeszłością i wtedy jej życie po raz kolejny wywraca sie do góry nogami. • Wcześniej: Harry poślubia Olivię , wybucha wojna, wyjeżdża na front, trafia do obozu jenieckiego w Azji, potem na reko­nwal­esce­ncje­ do Bangkoku. Tam poznaje Lidie i zakochuje się w niej z wzajemności. Niestety musi wracać do Anglii, ale obiecuje Lidii, że wróci i sie z nią ożeni. Niestety umiera jego ojciec i Harry musi zająć sie majątkiem. Wysyła więc przyjaciela do Tajlandii, żeby odszukał Lidię. Ten po pewnym czasie wraca z dzieckiem, które Lidia prawie umierająca powierza opiece jej ojca. I tak dziecko Lidii i Harrego wychowuje się pod opieką przyjaciela Harrego, który nie wie o jego istnieniu, bo sam czeka na swojego prawowitego potomka. • Piękna i wzruszająca powieść o wielkie miłości, kłamstwach ,zdradzie i tajemnicach, które połączyły dwie rodziny. Polecam .
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo