Kanada pachnąca żywicą

Autor:
Arkady Fiedler (1894-1985)
Wyd. w latach:
1067 - 2009
Wydane w seriach:
Biblioteka "Poznaj Świat"
Na Szlaku Wielkiej Przygody
Poznaj Świat
Poznaj Świat - Bernardinum
ISBN:
83-210-0502-0, 83-7389-343-1
978-83-7380-765-5, 1894-1985
Autotagi:
druk
literatura
Więcej informacji...
4.3 (4 głosy)

Kanada pachnąca żywicą – książka Arkadego Fiedlera z 1935 roku, opowiadająca o jego podróży do Kanady. Autor opisuje m.in. polowania w puszczy i kulturę indiańską. W powieści pojawia się postać Stanisława – Polaka żyjącego na emigracji i wiodącego życie trapera. Fiedler opisuje Kanadę jaką zobaczył, są tu również liczne rozdziały o historii Ameryki Północnej. Autor zwiedzał Kanadę zarówno ucywilizowaną, jak i oddaloną od osiedli ludzkich o kilka dni drogi. Z dużą wrażliwością opisuje ludzi i przyrodę. Przedstawia losy poznanych Polaków mieszkających w Kanadzie, a także postacie historyczne, które miały duży wpływ na rozwój nowego państwa.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dziwna choć interesująca książka. Akcja opisana w niej wygląda mniej więcej tak - autor przyjeżdża gdzieś, spotyka kanadyjczyków, w trakcie rozmowy wspominają coś o postaciach historycznych i zaczyna się długi wywód historyczny. Potem następuje opis wędrówki autora, który znowu kogoś spotyka lub coś widzi i mu się kojarzy - i znowu długi wywód historyczny. • Dla mnie te wstawki historyczne były najciekawszym elementem książki, dowiedziałem się sporo rzeczy o historii i podboju Kanady. Zaś wędrówka autora, ciekawa sama w sobie, z kilkoma nawet śmiesznymi momentami ale nie wzbudziła mojego jakiegoś specjalnego zainteresowania. Przelatywałem szybko przez strony z opisami spływu kajakowego, łowienia ryb, podchodów do zwierza, opisami samego polowania (swoją drogą - po co polować jak potem ma się wyrzuty sumienia - dziwne podejście autor zaprezentował w książce), szukając w treści opowieści o przeszłości. • W sumie - jest to takie dwa w jednym. Dla każdego coś miłego. Chcesz sobie poczytać o przyrodzie i zwierzynie Kanady - proszę bardzo. Wolisz historię i opowieści o Indianach - nie ma sprawy. Całość jest napisana dość dobrze, autor nie przynudza, momentami wywołuje uśmiech na twarzy. • Książka warta przeczytania - ostatnie wydanie jest kompilacją tekstów z wcześniejszych wydań (dodano to co było usunięte we wcześniejszych wydaniach).
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Arkady Fiedler (1894-1985)
Wydawcy:Wydawnictwo Bernardinum (2009) Wydawnictwo Zielona Sowa (2003) Wydawnictwo Poznańskie (1067-1987) Państwowe Wydawnictwo Iskry (1955-1977) Czytelnik (1946-1957) Towarzystwo Wydawnicze Rój (1937)
Serie wydawnicze:Biblioteka "Poznaj Świat" Na Szlaku Wielkiej Przygody Poznaj Świat Poznaj Świat - Bernardinum
ISBN:83-210-0502-0 83-7389-343-1 978-83-7380-765-5 1894-1985
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana proza publikacje popularnonaukowe reprodukcje zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 52 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo