Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
zwierzynka
Najnowsze recenzje
1
...
31 32 33
...
37
  • [awatar]
    zwierzynka
    Pierwsze opracowanie historii powstania Goralenvolku, na jakie trafiłam. Urodziłam się w Krynicy, mieszkałam nieopodal. Nigdy nikt nie wspominał, że większość mieszkańców Krynicy należała do Goralenvolk - to dla mnie szok! W książce mogłam zapoznać się z powodami podejmowania współpracy z okupantem, presję, jaką wywierano w celu wprzęgnięcia ludzi w układ, którego wielu się potem wstydziło. Pamiętam, że ludzie bagatelizowali wielkość "państwa górali" w czasie okupacji - mówili o goralenvolku jak o organizacji garstki oszołomów. Prawda okazuje się smutniejsza. Cieszę się, że mój dziadek był w partyzance, a drugi odmówił podpisania listy. Jestem z dumna z ich wyborów, współczuję tym, którzy muszą radzić sobie ze skrywanym stygmatem kolaboracji.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Nie tylko dla młodzieży. Dobre źródło podstawowych informacji o Żydach w Polsce, ale również o opiniach współczesnych Żydów, urodzonych w Izraelu o Polsce. Łatwiej zrozumieć bariery w porozumieniu się, ale również poznać wspólną historię, często oddzielną, jednak mocno przenikającą się.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Podstawowe informacje, przystępnie napisane, w nieco podręcznikowy sposób. W książce zgromadzono skondensowane podstawy wiedzy na temat dziejów Żydów, ich współistnienia z innymi narodami w Europie, przyczyn ich odrębności, powodów prześladowań, historii Holokaustu i wniosków z niego.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Nieoczywiste zestawienie twardych danych pokazujących systemowe ignorowanie istnienia, potrzeb i osiągnięć połowy ludzkości. Na pociechę - skoro już sobie uświadomimy brak, będzie można go wypełnić treścią.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Jak to jest, kiedy jedziesz oglądać chatkę w lesie, o której opowiadał ci wielokrotnie dziadek? Kochany dziadunio, huśtał cię na kolanie i snuł opowieść o tym, jak oganiał się od strasznych wilków w słoweńskiej kniei. Jedziesz tam i widzisz górki, skrywające masowe groby. Mordercą okazuje się twój dziadunio. Niełatwa historia rodziny Martina Pollaka skłoniła go do zgłębienia tematu ukrywania śladów po mordach. Odpowiedzi na pytanie dlaczego ludzie wypierają obrazy zabieranych do lasu sąsiadów, dlaczego mordercy sadzą młodniki na dołach śmierci, czemu tak istotne jest dla nich odebranie, zaraz po życiu, jeszcze pamięci o życiu ich ofiarom.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
31
  • Rodzina Trumpów
    Tomys, Łukasz
  • Dzieje się!
    Napoleoni, Loretta
  • Otoczeni przez idiotów
    Erikson, Thomas
  • Ogień i furia
    Wolff, Michael
  • My z Jedwabnego
    Bikont, Anna
  • Komórki się pani pomyliły
    Galiński, Jacek
kkarwacka
filia6
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo