Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
turajweronika56
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5 6
  • [awatar]
    turajweronika56
    "Wiesz, co to znaczy nigdzie nie być u siebie? We Francji słyszę, że jestem Iranką. W Iranie- że Francuzką. Chcesz te moje dwie kultury? Proszę bardzo, pożyj sobie z nimi trochę, a potem mi powiesz, czy to "wspaniałe bogactwo", czy nie. " • Książka opowiada o rzeczywistości emigrantów, próby odnalezienia swojej tożsamości rozdartej pomiędzy dwiema kulturami. Początkowo czułam ogromny gniew na rodziców autorki jednak im dłużej czytałam to zaczęłam w jakimś stopniu rozumieć ich postępowanie( sam fakt tego co przeżyli nie usprawiedliwia ich zachowania w stosunku do ich córki jednak ciężko jest oceniać ludzi, którzy musieli uciekać z kraju przez swoje poglądy z obawy przed prze­ślad­owan­iami­) .Najbardziej podobała mi się tematyka dotycząca języka perskiego i języka francuskiego.
  • [awatar]
    turajweronika56
    "Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych" • Wow. Jestem pod wrażeniem jak wiele symboliki autor zdołał zawrzeć w tak niewielkiej ilości stron. Książka pokazuje jak członkowie rewolucji po staniu się elitą okazują się tak samo okrutni, a nawet gorsi od poprzedniej władzy. Pomimo rewolucji, która miała poprawić jakość życia wszystkich zwierząt tylko nieliczne cieszyły się przywilejami. Podobało mi się przedstawienie stopniowego przejmowania władzy przez świnie, ich manipulowanie innymi zwierzętami. Moimi ulubionym bohaterami był Boxer i Benjamin.
  • [awatar]
    turajweronika56
    Powinnam była się domyślić, że mordercom okaże się osoba, podejrzewana przez absolutnie nikogo. Motywy mordercy były całkiem zrozumiałe, nie byłam zbytnio zdziwiona, gdy dowiedziałam się kto okazał się zabójcą. Kocham panią Marple, cieszę się , że pożegnała się z nieznośną panną Knight i skazała inną osobę na jej irytującą egzystencję.
  • [awatar]
    turajweronika56
    Książka porusza temat stereotypowego postrzegania ogromnego kontynentu- Afryki jako jednego państwa. Autor w swojej książce poruszył temat kolonializmu, tego jak destrukcyjnie wpłynął on na kształtowanie się nowo powstałych państw, relacji między poszczególnymi grupami etnicznymi. Bardzo podobało mi się porównanie funkcjonowania demokracji w istniejących dyktaturach. Wielokrotnie śmiałam się czytając ów lekturę, humor autora jest wspaniały. Jedyne czego teraz pragnę, to to by spróbować ryżu jollof.
  • [awatar]
    turajweronika56
    Początkowo nie mogłam się oderwać od tej książki, bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Bardzo zaciekawiły mnie wywiady z czarnoskórymi Polakami, rozdział o Światowym Festiwalu Młodzieży, opis działalności Ligi Morskiej i Kolonialnej. Im bliżej byłam końca książki, tym bardziej miałam trudność w skupieniu się. Nie rozumiem, dlaczego obie części książki tak drastycznie różnią się od siebie, nie widziałam sensu w umieszczaniu całych życiorysów ludzi.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5 6 7
  • Lalka i Marks
    Madjidi, Maryam
  • Folwark zwierzęcy
    Orwell, George
  • Zwierciadło pęka w odłamków stos
    Christie, Agatha
  • Afryka to nie państwo
    Faloyin, Dipo
  • Jak biały człowiek
    Bosomtwe, Oliwia
  • Dom zbrodni
    Christie, Agatha
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo