Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
makama
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5 6
  • [awatar]
    makama
    Świetna książka - czyta się ją jednym tchem. Pokazuje jak ważna jest odpo­wied­zial­ność­ za słowa. Tabloid jednym durnym artykułem może zniszczyć komuś życie. Cóż.... dla zwiększenia nakładu, a co za tym idzie dla kasy, niektóre pismaki są gotowi na wszystko.
  • [awatar]
    makama
    Trudno oderwać się od lektury tej książki.
  • [awatar]
    makama
    Opisane w książce historie przypominają horror jaki dział się na Wołyniu. Podobne metody działania sprawców i brak jakichkolwiek skrupułów. Zastanawia czy to właśnie Polacy byli sprawcami tej rzezi ? Chciałoby się w to nie wierzyć. Są jednak relacje ocalałych z pogromu Żydów. Czy można im nie dać wiary ? Jaki mieliby interes w tym by obciążać właśnie Polaków ? To już każdy musi rozsądzić we własnym sumieniu. Relacje te są na pewno bardzo subiektywne lecz jeśli nawet część z nich jest przejaskrawiona to i tak jest to o wiele za dużo jak na percepcję normalnego człowieka.
  • [awatar]
    makama
    Książka opowiada o sposobach dojenia państwowej kasy i zdobywaniu za tą kasę głosów wyborców. Sojusz tronu z ołtarzem. Wszystko to podlane sosem pseu­dopa­trio­tyzm­u, sloganów dla maluczkich i wiecznego szukania dookoła wrogów. Przykro patrzeć jak jeden, niezbyt lotny ksiądz, trzyma w garści i rząd i episkopat. Ktoś spyta: a gdzie tu wiara? Wiara dawno zniknęła we mgle interesów, kasy i stołków rządowych. Autor przytacza tu fakty nie oceniając ich. Ocenę pozostawia czytającemu. Podłe jest to, że tym wyścigiem do kasy i stołków, zarówno Rydzyk jak i PIS, nieustannie celowo skłócają całe społeczeństwo, napuszczają jednych na drugich oraz dzielą ludzi na prawdziwych Polaków i tych tzw pols­koję­zycz­nych­. Ot chrześcijańskie podejście.
  • [awatar]
    makama
    Trudna książka. Trudna dlatego, że porusza tematy, które wszyscy chcielibyśmy pominąć wstydliwym milczeniem. Nie przynoszą nam chwały. Słaba pociecha w tym, że takie rzeczy zdarzały się w całej Europie. Niestety - to czarne karty w naszej historii i chowanie głowy w piasek nic tu nie pomoże. Nie byliśmy tacy bez skazy jak chcielibyśmy to widzieć. Wojna wydobyła z wielu ludzi najgorsze cechy. Pociecha w tym, że bardzo wielu Polaków zachowało się wówczas przyzwoicie a nawet bohatersko.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
9
  • Tabloid
    Głuchowski, Piotr
  • Auschwitz
    Ptakowski, Jerzy
  • Duda i jego tajemnice
    Piątek, Tomasz
  • Nic co ludzkie
    Głuchowski, Piotr
  • Sąsiedzi
    Gross, Jan Tomasz
  • Przysięgnij, że opowiesz
    Rachel Roth
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo