Imperator:

sekrety ojca Rydzyka

Autorzy:
Piotr Głuchowski
Jacek Hołub
Wydawca:
Wydawnictwo Agora (2019)
ISBN:
978-83-268-2952-9, 978-83-268-3036-5
978-83-268-3037-2
Autotagi:
beletrystyka
biografie
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
powieści
4.5 (2 głosy)

Radio Maryja ma raptem pół miliona słuchaczy, lecz wpływ Ojca Dyrektora na Polskę jest o wiele większy. Szeregowy redemptorysta, który mieszka w skromnej celi klasztoru przy ul. św. Józefa w Toruniu, zakulisowo steruje premierami i ministrami kolejnego rządu prawicy. Zarządza też siecią fundacji, instytutów, spółek i szkół (od podstawówki po uczelnię wyższą). Ma kilka księgarni (internetowych i stacjonarnych), telefonię komórkową, odnoszącą sukcesy wytwórnię filmową i własne media. Poza Radiem Maryja i TV Trwam kontroluje m.in.: "Nasz Dziennik", miesięcznik "W Naszej Rodzinie", telewizję internetową Tilma, internetowe radio SIM i liczne portale. Rydzyk buduje też na potęgę. W Toruniu powstaje coś, co ksiądz nazywa Republiką Maryjną. Stoją już kampus studencki i świątynia nie mniej pompatyczna niż Licheń. Ćwierć miliarda złotych państwowych subwencji kapłan przeznaczył m.in. na gigantyczne muzeum im. Jana Pawła II i Park upamiętniający 40 tysięcy Polaków ratujących Żydów. W planach ma aquapark, hotel i uzdrowisko termalne, które może objąć jedną czwartą miasta. Jak doszło do tego, że nieśmiały chłopak z Olkusza został magnatem medialnym, który stawia warunki politykom? Jak ktoś, kto z trudem zdał maturę, stał się doktorem, rektorem, autorem książek i mentorem profesorów? Jak ktoś, kto przemycał w 1991 roku zwitek niemieckich marek ukryty w używanym audi 80, został jednym z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce? Co ojciec Rydzyk je? Co czyta? Kogo uwielbia? Czego się obawia? Z kim i z czym walczy? Dokąd to wszystko zmierza?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka opowiada o sposobach dojenia państwowej kasy i zdobywaniu za tą kasę głosów wyborców. Sojusz tronu z ołtarzem. Wszystko to podlane sosem pseu­dopa­trio­tyzm­u, sloganów dla maluczkich i wiecznego szukania dookoła wrogów. Przykro patrzeć jak jeden, niezbyt lotny ksiądz, trzyma w garści i rząd i episkopat. Ktoś spyta: a gdzie tu wiara? Wiara dawno zniknęła we mgle interesów, kasy i stołków rządowych. Autor przytacza tu fakty nie oceniając ich. Ocenę pozostawia czytającemu. Podłe jest to, że tym wyścigiem do kasy i stołków, zarówno Rydzyk jak i PIS, nieustannie celowo skłócają całe społeczeństwo, napuszczają jednych na drugich oraz dzielą ludzi na prawdziwych Polaków i tych tzw pols­koję­zycz­nych­. Ot chrześcijańskie podejście.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo