Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kkarwacka

Czytając Synowi książki zawsze jestem tuż przy nim. To nasze wspólne chwile. Czytanie nie jest wyłącznie sposobem na zabicie czasu czy poznanie świata; przede wszystkim to poznawanie własnego Dziecka jest dla mnie absolutnie kluczowe. Kątem oka podpatruję jego reakcje. Doświadczam niemal na sobie na sobie zmian w jego dziecięcym ciele: czuję napinanie wewnętrznych strun i symfonię emocji grających mu w duszy. Ten Mały Człowiek to najwspanialsze dzieło stworzenia - a ja mam zaszczyt móc go z uwagą i fascynacją odczytywać.

Czytam też samej sobie. Dla rozrywki, poznania lub ubogacenia duchowego. Potrafię docenić każdy typ książki, jeśli dzieło jest dobre, zapada w pamięć i zostawia we mnie choćby swoisty wodny znak. Sięgam też po te, które pozornie kaleczą czytelnika. To nieoceniona kuracja dla niegdyś zmartwiałej duszy. Parę wybitnych książek prze­wart­ości­ował­o mój system wartości i sprawiło, że zmieniłam sposób postrzegania świata. Lektury otwierają mnie na świat. Dzięki nim jestem, kim jestem i gdzie jestem. Świat znów potrafi mnie zdumiewać.

Jednak wciąż to kiążka, która otwiera przede mną moje Dziecko i mnie samą, która scala nasze myśli i jednoczy we współodczuwaniu, pozostaje dla mnie czymś najcenniejszym, co mogę nam ofiarować w prostocie życia; wspólna lektura to najbardziej wartościowy prezent.

Najnowsze recenzje
1
...
26 27 28
...
77
  • [awatar]
    kkarwacka
    Przyjemna pozycja. • Ten wierszowany utwór o dobrej, wartkiej akcji, wyraźnym rytmie i humorystycznym zabarwieniu jest świetną bazą do czytelniczej zabawy z młodszym odbiorcą. • Pamiętałam ów wiersz z własnego dzieciństwa jak przez mgłę, czytanie książki było więc dla mnie jak spotkanie dawnego dobrego znajomego po latach. Nie zawiodłam się - dziecku też się spodobała.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Świetna książeczka z treściami przyrodniczymi dla młodych i najmłodszych czytelników. • Składa się z kilku cało­stro­nico­wych­ ilustracji przy­pomi­nają­cych­ kadry zdjęć, opatrzonych odrobiną tekstu utrzymanego w narracji trzecioosobowej lub w formie dialogów zwierząt. Z tych trzech, czterech zdań najmłodszy odbiorca dowie się kilku ciekawych faktów o preferowanym pokarmie, wyglądzie i sposobie życia zwierząt polarnych. • Krórtka forma przekazania informacji, poparta pięknymi, realistycznymi rysunkami wysyconymi kolorami, jest dla młodszego dziecka bardzo atrakcyjna. U dorosłego odbiorcy też wzbudza zadowolenie, tym bardziej więc polecam.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Króciutka, bardzo prosta w narracji i przekazie opowiastka dla najmłodszych. Czytana na głos ma harmonijne brzmienie, napięcie jest dozowane w sposób wyważony pod kątem młodszych odbiorców. Lektura nie traumatyzuje. Płynący z opowiastki morał jest adekwatny do poziomu rozwoju najmłodszego czytelnika: są sytuacje, gdy trzeba być głośno (wołanie o pomoc), a są takie, gdy trzeba być cicho (tu akurat to ochrona przed czyhającym zagrożeniem, ale można tę myśl samodzielnie rozwinąć i podać przykłady innych sytuacji z perspektywy ludzkiej, nie mysiej).
  • [awatar]
    kkarwacka
    Trzymająca w napięciu opowieść dla dzieci oparta na prawdziwych wydarzeniach. Nie zawiera zbędnych ozdobników, fantazji i udziwnień, młody człowiek może widzieć w przedstawionym świecie odbicie wycinka znanej sobie rzeczywistości: nie wszyscy ludzie wykazują zainteresowanie i troskę o błąkające się zwierzę, nie każdy właściciel jest właścicielem odpowiedzialnym, nie każdy ma w sobie tyle empatii, by dobro zwierząt przedkładać nad zaspokojenie własnej potrzeby czystej rozrywki. Ale jest też mnóstwo właśnie takich ludzi, a chęć pomocy jednoczy i potrafi zdziałać cuda. Z lektury wyłania się obraz bez niepotrzebnego lukru, ale nie jest to przedstawienie przytłaczające i ponure. Pod tym względem książka jest naprawdę dobra. • Dobre są też ilustracje (choć zdarza się nieznaczny rozdźwięk pomiędzy tym, co na nich, a w tekście; wnikliwi mali czytelnicy mogą to wychwycić). Scenariusz tej historii napisało życie - nawet jeśli nie w całości, to w odbiorze brzmi to wszystko wiarygodnie. • Historia mogłaby się skończyć po uratowaniu psa, czyli wraz z najmocniejszym akcentem opowieści. Akcja toczy się jednak dalej, dowiadujemy się całkiem niemało o dalszym żywocie psa. Uprawdopodabnia to historię, ale najmłodszych czytelników już tak nie porwie. Dziecko powoli wytraca zainteresowanie lekturą. I nagle ożywa przy ostatniej stronie - gdy pies pokonuje ograniczający go lęk przed chodzeniem po schodach. • Pozyskany kolejny, niespodziewany dla nas uśmiech i entuzjazm dziecka, wywołany takim a nie innym zakończeniem, to miły prezent.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Kompletne dzieło. Wybitne wydanie z ilustracjami prze­dsta­wiaj­ącym­i obrazy Jakuba Różalskiego. Antologia pozornie skrajnie odmiennych opowiadań, zespolonych wspólną tematyką z obrazów malarza. Świetny sposób na poznanie stylu pisarskiego poszczególnych autorów. Opowiadania nierówne jakościowo, ale wszystkie stanowią pasujące do siebie elementy większej układanki kore­spon­dują­cych­ sztuk. Tytuł całości nie mógł być bardziej trafiony: to rzeczywiście Inne Światy. • Czytając łatwo zapomnieć, kto kim się inspirował. Całość jest tak harmonijna, jak gdyby artyści czytali sobie w myślach. Przyjemność stanowi już samo przeglądanie zawartości. Można całą tę niemałą pozycję pochłonąć na raz, nie czując przesytu, lub też czerpać z niej po trochu.
Ostatnio ocenione
1
...
7 8 9
...
134
  • Ballada o śpiącym lwie
    Listoś-Kostrzewa, Agata
  • Ukochane dziecko
    Hausmann, Romy
  • Warcholstwo
    Janicki, Kamil
  • W krainie wiecznej nocy
    Lewandowska, Cecylia
  • Trefnisiem będąc
    Kulmowa, Joanna
  • Hotel dla uczuć
    Branković, Lidia
Należy do grup
  • [awatar]
    las_w_nas
  • [awatar]
    Montessori

Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo