Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kayetan2

W książkach napisanych "dla rozrywki" szukam rozrywki, w książkach naukowych - naukowej wiedzy, w literaturze faktu - faktów, etc. W żadnych nie toleruję nudy, nieudolności, autoprezentacji walorów intelektualnych autora. Tyle!

Najnowsze recenzje
1
...
12 13 14
...
32
  • [awatar]
    kayetan2
    Ponury los, coś pomiędzy eksperymentem a chorą zabawą, której ofiarą pada przypadkowy, niewinny, nieświadomy niczego człowiek sukcesu. Ciekawe to i inspirujące, ale opowiedziane trochę, szczerze mówiąc, nudnawo. Potoki słów, dyskusje, to odrywa od poczucia minimalnej realności, czyniąc z całej opowieści jakiś zawieszony moralitet - dobry, ale... • Warto przeczytać.
  • [awatar]
    kayetan2
    Uśmiercić bohatera, którego się stworzyło, nie jest łatwo, o czym przekonał się Conan Doyle. Ale też nie miał takiego talentu do pióra (moim zdaniem w ogóle nie miał), jak Agata Christie. Herkules Poirot umiera w tak dobrze wymyślonych okolicznościach, że nie czuć żalu do autorki. • Postarała się, by była to historia jedyna w swoim rodzaju, która dzieje się miejscu, gdzie wszystko się niegdyś zaczęło, a przyjaciel detektywa, Hastings, jest głównym bohaterem, któremu przyjdzie radzić sobie w najstraszniejszej sytuacji, w jakiej kiedykolwiek się znalazł.
  • [awatar]
    kayetan2
    Cały Akunin, taki, jakiego lubię. Kryminał z prawdziwego zdarzenia - mocny, inteligentny, sprytnie wymyślony i soczyście napisany. Akcja - osławiona Chitrowka, pojawiająca się od czasu do czasu w powieściach Akunina. Piekielna, upadła dzielnica Moskwy. Czas - 1900 rok. Bohater - bystry chłopak (sierota) rosnący na bandytę. Oraz elegancki pan Nameless, a właściwie nasz ulubiony Erast Pietrowicz Fandorin w towarzystwie nieodłącznego Masy. W centrum - skarb. Jest też kobieta, wokół której zbiera się całe zło Chitrowki. • Czytać i napawać się!
  • [awatar]
    kayetan2
    Osiem mocno przeciętnych opowiadań, sprawiających wrażenie literackich wprawek. Można przeczytać od niechcenia, z braku czasu na wgłębianie się w bardziej wymyślne historie. Spotkamy tu i Poirota i pannę Marple, więc jest miło. I nic więcej.
  • [awatar]
    kayetan2
    Przeciętna - jak na Akunina. Bez tego "obostrzenia" - niezła. Męcząca, barokowo ozdobiona niezliczoną ilością dodatków fabularnych, w której jakakolwiek intryga tonie i staje się ledwo widoczna. Dwie równoległe opowieści jedna - z Daniłą Fondorinem (pisownia bez pomyłki) dzieje się u schyłku panowania carycy Katarzyny, druga - z Nicholasem Fandorinem, w czasach współczesnych. Obie podobne i jak można się domyślać wiele je łączy. Niestety, efektowne ani pomysłowe to to nie jest. • Generalnie cykl "Przygody Magistra" udał się średnio... Rozgadany, niespójny i rozmemłany.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo